Stádlecký zámek má velice pestrou historii, co se týče slavných jmén obyvatel. Přesto je v posledních letech u obyvatel ne zrovna v oblibě. Vadí jim především jeho stav a mrtvý provoz. Jeho využití ale majitelé stále hledají.

Před jedenácti lety zámek prodali Bártovi, potomci Františka Křižíka, který zámek vlastnil, holandské firmě Dutch Farma. Asi třináct let se o něj stará správce Jiří Hemer z Tučap.

Dlouho už se majitelé snaží najít využití. Je to ale těžké, protože nejde jen o zámek, ale i přilehlé polnosti, rybníky a další. Snažím se zámek udržovat v dobré kondici a vypadá to, že v nejbližších dnech se o využití zámku bude znovu jednat,“ prozradil Hemer. Nápady už byly – zámek a okolí mohlo sloužit k zemědělství či jako klinika. V současnosti je zámek nevyužitý, polnosti a bytovky na pozemku pronajaté.

Starosta Stádlce Jiří Štamberk by byl rád, kdyby prostory zámku nabídly místním lidem práci.
„Uvítáme cokoli, ale bylo by dobré, kdyby tím pro obyvatele vznikly nové pracovní příležitosti. Jdou řeči, že se zámek prodává, tomu však nic nenasvědčuje,“ říká starosta. Podle něj je zevnější stav objektu ucházející, dokonce se vždy něco opraví. Jak to však vypadá uvnitř, nikdo neví. Z kdysi krásného parku je podle obyvatel nyní džungle.

„Vývoj zámku sleduji a myslím, že se o něj starají dobře. Holanďané tehdy chtěli spíš půdu, než zámek. To se mi ale nelíbilo. Věřím, že se ale štěstí na zámek usměje a najde se vhodné využití. Mám radost, že je v dobrém stavu,“ podotkl Jiří Bárta, pravnuk Františka Křižíka. Zámek prodal kvůli nedostatku peněz na další využití.

Na zámku žil Křižík

Zámek se nachází v centru obce Stádlec, na jihovýchodní straně návsi. Ve Stádlci původně stála tvrz. První zmínky o ní pocházejí už z roku 1535.
Stádlec byl v té době v držení rodiny Vítů ze Rzavého, a to až do roku 1620. V závěru dekády byl prodán. V letech 1712 až 1714 byla postavena zámecká kaple Panny Marie Bolestné, Stádlec tehdy patřil Anně Ludmile z Terešova.

Při dalších stavebních úpravách koncem první poloviny 18. století byl původně trojkřídlý zámek přístavbou nižšího rizalitu s věží změněn na čtyřkřídlý, jednopatrový s malým čtvercovým dvorem. V hlavním průčelí je vystupující balkón podepřený sloupky s vjezdem, nad kterým se tyčí hranolová hodinová věž.

Na zámku žil až do své smrti český vynálezce František Křižík (1847 - 1941), který například vlastnil i nedaleký zámek v Oltyni. Anglický park o sedmi hektarech zakládal praotec spisovatelky Boženy Němcové.

Slavné učiliště

Po roce 1945 působilo na zámku zemědělské učiliště, které se v průběhu let vypracovalo na jedno z nejvyhlášenějších odborných zahradnických učilišť v republice.

V obci to díky studentům žilo a v provozu bylo i kino v dnes opuštěném objektu bývalé synagogy. V této době byly k zámeckému komplexu přistavěny skleníky a dva internáty. Součástí areálu se stala i rozsáhlá stromovka se vzácnými dřevinami.

„Byl tam skvělý kolektiv, děti a krásné prostředí. Když jsem tam chodila do učení, topilo se ještě v kamnech. Po návratu na místo mistrové odborného výcviku už bylo vše modernizované. Udržovala jsme park, kde byly vzácné rostliny. Skleníky byly automatizované,“ vzpomíná Jarmila Mynaříková, jež ve stádleckém zámku strávila dvě léta od roku 1974 coby učenka a následně se vrátila jako mistrová.

„Škola to byla věhlasná. Měla super vybavení, personál na vysoké úrovni a v té době hodné a šikovné děti, které pocházely z celého kraje. Byla jsem tam ráda a je mi líto, že je to tam tak poničené,“ poznamenala Mynaříková.

Podobně to vidí i obyvatelé Stádlce. „Dříve to bylo pěkně udržované, zahrádkáři se o pozemky starali. Teď vše leží ladem, je z toho džungle. Až je hrůza tam jít,“ posteskla si Lenka Kovaříková.
V devadesátých letech byl zámek vrácen soukromému majiteli – zmíňovanému Čechoameričanovi Jiřímu Bártovi. Jeho žena dokonce na škole učila angličtinu. „Byli jsme za školu rádi, jenže pět studentů na 29 vyučujících, to bylo zlé,“ vysvětluje Bárta.
Škola z objektu odešla zhruba v roce 1997.

„Když tu sídlilo učiliště, bylo to tu hezké. Myslím, že skončilo zejména kvůli slabému zájmu žáků jít do učení. Dnes chce být každý středoškolákem,“ míní Štamberk. V roce 1999 zámek Bártovi prodali holandské firmě.

David Peltán