Zámeček v Meziříčí je opředen nejednou mystickou historkou. Za sebou má krásná poetická období i obléhání státní bezpečností. Nyní jeho lesk mizí.
Zhruba od roku 1992 má zámek majitele z Rakouska - Martina Braumandla. Z původního milovníka historie a umění se podle obyvatel vyklubal podivín, pod jehož rukama zámek dostává co proto. Vsí jdou řeči o tom, že bere drogy nebo že je mrtvý či zavřený v kriminále. Nejméně půl roku ho totiž nikdo na zámku neviděl.

„Jednou ztratil peněženku, kterou jsem mu šel vrátit. Nikdo neotvíral, vstoupil jsem a našel jsem ho opilého. Vynadal mi, co tam dělám. Tak už jsem tam víckrát nešel,“ říká Miloslav Černý. Ten se zámkem přímo sousedí, vlastní totiž hospodářské budovy, které kdysi k zámku patřily.

„Hrál si na umělce, ale vše zničil. Bývalo to tady hezké. Před zámkem parket, kde se tančilo. Byly tu tři ambienty, ty zazdil. Omítky omlátil. Ze štítu sundal hodiny a nevkusně tam zabetonoval erb. V trámech krovů je dřevomorka. Majitel byl asi smyslů zbavený, když běhal po parku a řezal vzácné stromy motorovou pilou vpůli,“ vyjmenovává škody soused. Za své vzala i příjezdová asfaltová komunikace. Jediné, co majitel udělal, je nová střecha.

„Původně chtěl dát zámek dopořádku. Zaplatil prý stavební firmě milion korun, ta však udělala jen krytinu a zkrachovala. Zástavou mu tam nechala lešení kolem zámku. Do té doby byl sympatický a komunikativní. Byl do zámku a oprav zapálený. Myslím, že se z toho zbláznil, protože pak na nás křičel a nadával. Dělal divné věci,“ popisuje obyvatelka Meziříčí Miluše Voborová.

„Rád bych s ním mluvil. Zámek je v dezolátním stavu, stejně jako park. Za obec jsem mu psal několik dopisů, ty se mi ale vrátily. Pátráme po něm,“ sdělil starosta Meziříčí Karel Černý. Dokonce požádal o pomoc při hledání vlastníka policii. Ta ovšem nemůže nic dělat, dokud nespáchá alespoň dopravní přestupek. Obec by ráda park koupila.

„Chtěli bychom ho zkultivovat a využít ho k rekreaci. Druhou variantou jsou stavební parcely, ale tomu nejsem příliš nakloněný. Se zámkem nevím, co dělat. Když ho bude chtít prodat, rádi pomůžeme se sháněním vhodného kupce. Tento stav objektu je nepřípustný, v Rakousku by si tohle k historické budově nikdy nemohl dovolit,“ poznamenal starosta. Byl by šťastný, kdyby zámeček sloužil k rekreaci či kulturnímu vyžití.
Podobné využití měl ale majitel v plánu. Martin Braumandl chtěl ze zámku vybudovat jakési zázemí s ubytováním pro umělce. Ti zde měli volně tvořit a výtvory pak také vystavovat. To se ale nezdařilo.

Na zámku vyrůstal a žil herec Jiří Roll, jezdilo tam také mnoho známých osobností jako hudební skladatel Oskar Nedbal, písničkář Karel Hašler, herec Eduard Kohout nebo sběratel lidových písní Karel Weis. Na zámku údajně straší.

Více informací o zámečku Deník připravuje. Vyjdou v pokračování příští úterý.

DAVID PELTÁN