Říkají jí Bebe a budeme si spolu dopisovat. Třináctiletý Martin Dvořák ze sedmičky ZŠ Zborovská získal díky zajímavému projektu novou kamarádku. Je ze Slovenska a všechno to začalo záložkou do knihy.

„Naše škola se v říjnu zúčastnila projektu „Záložka do knihy spojuje školy“, který vyhlásila Národní pedagogická knihovna Komenského v Praze a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave. Šlo o vzájemnou výměnu záložek mezi školami v Čechách a na Slovensku. Vůbec jsme netušili, jestli o to naše děti projeví zájem. Nakonec jsme do Slovenska poslali 260 záložek, které vytvořili žáci dvanácti tříd druhého stupně,“ popsala událost koordinátorka projektu na Základní škole Zborovská v Táboře Marcela Bauerová.

A kdy jindy vyrábět záložky do knih, než v říjnu, měsíci knihoven. Projekt má prioritně podnítit v dětech zájem o čtení. Navázání nových přátelství v partnerské škole ale také není k zahození.
„Jakmile jsme začali s výrobou a dostali přidělenou školu ze Staré Bystrice nedaleko Těrchové, začali jsem s mojí kolegyní na slovenské straně ihned komunikovat. Předávali jsme si informace o škole, o jejím zaměření a ujistili jsme se, že u záložek skončit nechceme,“ líčí Marcela Bauerová.

Záložky byly vytvořené různými technikami. Na některých byly i fotografie dětí a jejich poštovní adresy. Na ně už reagovali čtyři žáci ze Slovenska.
„Na mojí záložku s fotkou se ozvala Alžběta. Napsala mi, že jí přezdívají Bebe, chodí do osmičky, má mladšího bratra, hraje ráda fotbal a občas se i učí. Už jsme si vyměnili mailové adresy, určitě si budeme psát i dál,“ prozradil Martin Dvořák ze 7. třídy ZŠ Zborovská. Slovenština mu prý problémy nedělá. Dětem, které jí moc nerozumí, pomohli doma rodiče. Zatímco někdo dává přednost elektronické komunikaci, jiným učarovalo kouzlo obálek a psaných dopisů.

„Dostala se mi do ruky záložka s lupínky růží. Díky ní jsem se skamarádila s Nikol. Napsala mi, že její maminka pěstuje růže a ty lístky jsou z květů na jejich zahrádce. Po prvních řádcích jsme si padly do noty. Obě máme rády přírodu, zvířata, chodíme do lesa, jezdíme na kole a chodíme na koupaliště. Nikol poslala několik záložek, ale jen jedna byla s plátky růží,“ rozpovídala se o osudovém setkání šesťačka Jacquelina Bauerová. Už se těší, jak ve schránce opět najde opravdový dopis ze známkou ze Slovenska.

A kde skončily vyrobené záložky? Přeci v knihách.
„Řekla jsem dětem, aby si je vložily do knížek, které mají právě rozečtené. Mohou si je brát na hodiny literatury a budeme si o nich povídat,“ doplňuje koordinátorka.

Partnerská škola ze Staré Bystrice má ve svém logu včelu jako symbol soudržnosti, zodpovědnosti, spolehlivosti, moudrosti a píle. K dětem do Helsinské dorazilo i několik záložek právě s tímto motivem. „Doufám, že tento projekt přispěje ke vzájemnému poznání a komunikaci mezi dětmi. Kromě toho by v nich měl podpořit vztah ke knihám a ke čtení, které jim nejen rozšiřuje obzor a obohacuje jejich slovní zásobu, ale rozvíjí i fantazii,“ uzavřela Bauerová.

O projektu. Projekt „Záložka do knihy spojuje školy“ vyhlásila Národní pedagogická knihovna Komenského v Praze a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislavě. Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Děti vytvoří záložky do knihy libovolnou technikou a vymění si je s partnerskou školou ve Slovenské republice.
Výměnu záložek mohou školy využít k navázání spolupráce, kontaktů nebo poznání života dětí na Slovensku.