„Jsme na úplném začátku jednání," říká starosta Tábora Jiří Fišer, „Počet pracovních míst a platové podmínky, které firma nabízí, každopádně vypadají slibně," dodává.

Šanci na nové pracovní pozice kvituje i starosta Dražic Stanislav Flígr, jehož obce by se plánovaná výstavba rovněž dotkla. „Dražicím by to mohlo pomoci, každé nové místo je ku prospěchu," potvrzuje.

Stanislav Štembera z Dražic je ale skeptičtější. „Pokud továrna dokáže sehnat manuálně šikovné lidi, Tábor tím jen získá. Podle mě to ale bude těžké," říká strojař. Ten už 47 let pracuje v sezimoústeckém Kovosvitu a o učně je tu podle něj velká nouze.

Zrod nové továrny by zasáhl nejen Dražice, ale i příměstské části Tábora jako Balkovu Lhotu nebo Zahrádku. „Museli bychom pravděpodobně změnit územní plán 
a snad i vybudovat obchvat Všechova a protihluková opatření průtahu Čekanic," uvažuje  Jiří Fišer.

O investici za pár miliard nyní musejí rozhodnout zastupitelé i občané. Ve Vodňanech už podobné snahy smetli ze stolu. Provoz továrny totiž určitým způsobem zatíží životní prostředí i dopravu. Pokud Táborští projekt odsouhlasí, jeho realizace je podle Jiřího Fišera otázkou  dalších několika let. Řádný materiál předloží zastupitelům na jednání  14. září.

Schweighofer. Rakouská firma se zabývá zpracováváním surového dřeva. Vyrábí produkty počínaje řezivem a konče dřevotřískovými deskami. V Čechách sídlí ještě několik dalších továren, které vlastní pozemky o více než deseti tisících hektarů.

Kateřina Šímová