Setkání si nenechala ujít stejně jako mnoho dalších místních i přespolních Miroslava Korbelová ze sto kilometrů vzdálených Horažďovic. Ze Slap odešla před 38 lety.

„Žila jsem tady do 23 let. Od té doby se tady toho hodně změnilo. Jezdím sem stále ráda. Ve Slapech mám pořád kořeny a známé,“ vysvětlila svou přítomnost rodačka.

Spolu s ní se v sobotu na sraz zaregistrovalo dalších 116 rodáků. Ti při registraci obdrželi pamětní knížku se starými fotkami v kroužkové vazbě.
„Z oslav se ještě bude vypalovat CD, takže v případě zájmu se stačí přihlásit na obci," upozornila kronikářka obce Jana Hubáčková.

Přípravy

Místní se na sraz pečlivě připravili. „Rozhodil se leták s upozorněním, že se peče na rodáky. Takže kdo měl chuť a elán, mohl se do toho pustit. Průšovi přinesli na obrovském tácu tolik cukroví, že pečení zřejmě obětovali i spánek,“ líčila přípravy Hubáčková.

V přípravách museli počítat i s nepřízní počasí. Slapští proto na parkovišti před hospodou postavili dva velké stany s kapacitou 250 míst. Nebe bylo naštěstí po celou dobu oslav jako vymetené a stany se tak staly ochranou před pálivým sluncem.

Místní hasiči si na tak velkou slávu s přispěním obce dokonce nakoupili nové uniformy.

Samotný program začal ve 12 hodin prezentací a o hodinu později následoval projev starosty obce Františka Přibyla. Po oficiálním uvítání vystoupily se svým programem děti ze místní školky a školy. Následovali je místní písničkáři se zábavným kabaretem a vlastní tvorbou staročeských heligonkářských písniček.

Pro návštěvníky srazu rodáků měla otevřené dveře radnice, obecní úřad i hasičárna. "Přistaveným autobusem se mohli navíc svézt do nedalekého kamenolomu a nahlédnout do nově otevřené firmy Abadia, která vyrábí ocelové konstrukce,“ přiblížila podrobnosti programu kronikářka.

Po páté hodině odpoledně přišla ta pravá sláva. Ve svých uniformách nastoupili místní myslivci a hasiči. Po hymně z rukou jejich zástupců převzal a po krátkém projevu slavnostně předal jménem Parlamentu ČR senátor Pavel Eybert do rukou starosty obce vlajku a znak obce.

Večer pokračovala volná zábava ve stanech na parketu před restaurací. Téměř všichni si počkali na bohatou tombolu. Jednou z cen byl i dort - znak obce.
Až do pozdních hodin vyhrávala oblíbená Keramička.