Tábor/ Prožil dobrodružství jako dosud ne a doufá, že už nikdy nezažije. Na tuto epizodu svého života chce v Indii zadržený a odsouzený entomolog Emil Kučera z Tábora co nejdříve zapomenout.
Z mysli ale nikdy nevytěsní svůj odvážný kousek. Útěk z Indie. Koncem minulého týdne, tedy po týdenní anabázi, konečně stanul na české půdě.
Jeho jediným spojencem byla při útěku vlastní odvaha. Přesto přiznává, že se obyčejně lidsky bál. „Netušil jsem totiž, co se bude dít na hranici s Nepálem, protože vztahy mezi ním a Indií jsou dobré,“ vysvětlil Kučera.
Měl štěstí, i když sám netuší, zda ho poznali. Vidina peněz ale byla zřejmě pro tamější úředníky lákavější.
Džípem pak dojel do Káthmándú, kde získal vízum. Tak se mu otevřela cesta domů. Po čtyřech měsících nejistoty a náročného psychického vypětí.
„Byl jsem rád, že jsem zpátky. Ale měl jsem i smíšené pocity, protože jsem nevěděl, co se bude dít tady. Tedy jak se k tomu postaví naše ministerstvo zahraničí a další instituce. Jen jsem doufal, že to všechno dobře dopadne. Ale teď už mám dobrý pocit,“ řekl v úterý pro Deník.
Zadržení
Emil Kučera se svým kolegou Petrem Šváchou plánoval, že se z Indie vrátí v červenci.
Jejich plány zkřížilo zadržení za nedovolený sběr brouků.
Když je 22. června nedaleko parku Singalia zadrželi, měli u sebe přes 200 kusů brouků a larev motýlů. Ke sběru jim však chybělo povolení.
Téměř měsíc strávili ve vězení a zatímco 10. září soud Šváchu zprostil obžaloby, Kučeru odsoudili k tříletému nepodmíněnému trestu. Proti rozsudku se odvolal, ale na další stání už nečekal.
Petr Švácha čeká v Dillí na doklady. Celý rozhovor najdete ZDE.