Strach a nejistota panuje nejen mezi lidmi, kteří pobírají příspěvek na péči, ale i podporu v nezaměstnanosti. Hrozí, že opět nastanou problémy s vyplácením dávek, a ty přijdou pozdě. Bojí se ale i ženy na rodičovské dovolené.

Na možné potíže se už připravuje Kateřina Ježková (27): „Už minulý měsíc jsme se báli, že peníze nepřijdou. Teď už s nimi víceméně nepočítám a budeme muset sáhnout do úspor," hrozí se maminka na rodičovské dovolené se sedmiměsíční dcerou Terezkou.    

Jak ale vysvětlil ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor, maminek by se problém s vyplácením neměl týkat. Před Vánoci zakázal antimonopolní úřad ministerstvu práce a sociálních věcí používat nový počítačový program pro výplatu sociálních dávek. Úřady práce se tak musely vrátit k původnímu systému firmy Oksystem, který používaly před dvěma lety. Pokud firma, která doposud informační systém spravovala, nepředá již zadaná data za listopad a prosinec, hrozí, že bude nutné zadat tisíce žádostí ručně do programu znovu.

Zatímco rodičovského příspěvku se zpoždění týkat nemá, komplikace mohou nastat u doplatku na bydlení či příspěvku na živobytí.
„Riziko mírného zpoždění by mohlo v takovém případě hrozit u agendy hmotné nouze, zdravotně postižených a zaměstnanosti. Povinné termíny ale musíme stihnout i tam. Dávky státní sociální podpory, tedy například rodičovské příspěvky či přídavky na děti a podobně v tomto mimořádném režimu nejsou. Ty již nyní fungují v původním programu," upřesnil ředitel úřadu Pavel Kaczor. 

Problém s aplikacemi se týká:
Agenda hmotné nouze:• příspěvek na živobytí • doplatek na bydlení • mimořádná okamžitá pomoc
Dávky pro lidi se zdravotním postižením:• například příspěvek na péči
Zaměstnanosti:• evidence a podpor v nezaměstnanosti

Podle ujištění Pavla Kaczora udělají vše proto, aby všichni lidé dostali svoje peníze včas. Při současné počtu klientů táborského úřadu by ruční zadávání dat neměl být pro úředníky nepřekonatelný úkol. „Případně bychom nasadili přesčasovou práci nebo i práci o víkendech, zkrátka uděláme všechno, aby klienti dostali peníze v zákonem stanovených termínech."
Podobná situace panovala už na začátku roku 2012, kdy úřady práce převáděly údaje ze starého do nového systému. Ten ale kolaboval a vyplácení dávek se zpozdilo.
„Pokud jsme zvládli situaci v lednu 2012, musíme zvládnout i tuto. Řešíme věc, kterou sice úřad práce jako takový nezavinil, ale vyřešit ji musíme," ujišťuje Pavel Kaczor.

Nový systém zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením tehdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09). Na dodavatele programu ale nevypsalo výběrové řízení a jen se připojilo ke smlouvě, kterou s firmou Fujitsu Technology Solutions mělo již ministerstvo vnitra. Podle antimonopolního úřadu tím ale resorty porušily zákon o veřejných zakázkách.

„I přes mimořádně náročný přechod na jiné dávkové systémy dělají jak zaměstnanci úřadu, tak společnosti OKsystem maximum pro to, aby klienti dostali peníze v řádném termínu," sdělila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Lidé svoje dávky dle zákona musejí dostat do třiceti dní. Podle generální ředitelky úřadu práce Marie Bílkové by ji měli dodržet.⋌