V sobotu 26. února vyjížděla z druhého největšího města v kraji díky ní první malá dodávka. Posléze poslala za pomoci celého týmu dobrovolníků z nemocnice další dvě a nyní už podruhé vyjížděl nákladní vůz.

Do organizace se zapojila řada jejích kolegů. Aktivně se vším pomáhají a připravují materiál před transportem také sestra chirurgické ambulance Martina Netrvalová, sestra urologické ambulance Jana Sudová, lékařka z chirurgie Magdalena Burdová a lékaři urologie Yaroslav Voskobojnikov a Vasyl Began.

„Hrůzná událost nenechala chladným žádného z nás a snažili jsme se pomoci, jak bylo v našich možnostech,“ vysvětlila za kolektiv sestra Martina Netrvalová.

Jejich tým se sice nestal oficiální humanitární skupinou, ale doktorka Yaroshenko pocházející z Kyjeva vyřídila vše potřebné přes ambasádu. „Náš náklad tak mohl bez problémů zamířit do nemocnice v hlavním ukrajinském městě,“ vysvětlila dále.

Zapojili své okolí

Prezentace na sociálních sítích o aktivitě zdravotníků ihned zvedla vlnu solidarity nejen ostatních zaměstnanců, ale i širokého okolí nemocnice a veřejnosti. „Do naší sbírky se zapojili díky svým zastupitelům i občané několika jihočeských vesnic, Myslkovice, Zvěrotice, Kluky a Záhoří. Velký podíl na naší pomoci má i Nemocnice Klatovy, která dodala šest postelí, dvě dialyzační křesla a množství nemocničního povlečení,“ zmínila Netrvalová.

Pomoc lidem, které zasáhla válka, se rozhodli v Klukách a Záhoří.
Lidé z Kluk a Záhoří poslali dary na pomoc Ukrajině

Táborští zdravotníci se předem museli dohodnout s vedením nemocnice o možnosti poskytnout prostory k činnosti. „Velice si vážíme vstřícnosti a podpory, která byla okamžitá,“ poznamenala.

Převažoval zdravotnický materiál

Požadavky směrem k veřejnosti vždy korespondovaly s aktuální poptávkou kontaktů na Ukrajině. Připravovali tak přesné seznamy potřebného materiálu a zdravotnického vybavení.

„Díky omezením, která nás svazovala, jsme vybírali jen léčiva, zdravotnický materiál a potřebné pomůcky, spacáky, deky, karimatky, pevnou obuv, svítilny, powerbanky či termoprádlo. Posléze vznikla na Ukrajině také poptávka po hygienických potřebách, vybavení na péči o děti a trvanlivé potraviny,“ upřesnila.

Garáž Martiny Jirouškové z Milevska naplnili dárci humanitární pomocí pro Ukrajinu už třikrát. S tříděním a organizací jí pomáhá manžel a kamarádka.
VIDEO: Zázrak v Milevsku. Válka na Ukrajině probouzí soucit i vlnu solidarity

Do pátku 11. března už se jim tak převážně na vlastní náklady (vydané na palivo) i díky dobrovolným řidičům podařilo dopravit materiál známým lékařům v tamních nemocnicích. Dosud poslali tři plné tříapůltunové dodávky a dvě sedmitunová Iveca.

Co všechno na Ukrajinu putovalo? Kromě již zmiňovaného posílali z Tábora množství matrací, léky, obvazový materiál, škrtidla, injekční stříkačky, defibrilátory, teploměry, tonometry, glukometry, ortézy, berle, nosítka, plicní ventilace, dezinfekce, dětské monitory, injekční stříkačky, třeba i umělou dětskou výživu, přesnídávky, pleny, ale i krmivo pro kočky a psy z útulku a mnohé další, o co konkrétně ukrajinští kolegové žádali. Krabice i pytle pečlivě popsali také azbukou pro přehlednost při převzetí.

Podělili tři nemocnice i obyvatele

Materiál se na místě dle lékařky Elizabeth Yaroshenko rozdělil do Emergency Hospital Lvov, Nemocnice Fastiv a Nemocnice Kyjev. „Podle našich kontaktů rozdělili zbylou materiální pomoc přímo občanům Ukrajiny v okolí těchto zdravotnických zařízení,“ upřesnila iniciátorka pomoci.

„Je nám líto velké ztráty na lidských životech, ztráty dětství i těch nejmenších zasažených válkou, které jsou díky tomuto incidentu odloučeny od svých otců i domovů,“ shrnula za všechny zapojené.

Sbírku na pomoc pro Ukrajinu organizují také dobrovolníci v Táboře. První kontraband s léky, teplým oblečením a  trvanlivými potravinami vyjel na slovenské hranice v neděli večer.
Na Ukrajinu putovaly zásilky z Tábora. Pomoc posílají krajané i Jihočeši

Dobrý pocit z pomoci

Jak vysvětlil šestadvacetiletý řidič kamionu Stanislav Konárek z Českých Budějovic, na hranicích s Polskem se na přechodu Medyka náklad překládá. Vůz k převozu zapůjčil jeho zaměstnavatel Nikotrans international transport a celá cesta trvá přibližně 12 hodin. „Je to necelých 800 kilometrů, náročná cesta, ale mám z toho skvělý pocit, že mohu pomáhat. Na hranice jedu už podruhé ještě s kolegou z Tábora, s kterým se střídáme v řízení,“ vysvětlil.

Na čáře se podle jeho slov pohybuje spousta lidí, kteří se snaží opustit Ukrajinu kvůli válečnému konfliktu. „Jsou tam všude maminky s dětmi, před hranicemi tábory s humanitární pomocí, dobrovolníci a neziskové organizace, kteří se o ně starají. Nic hezkého na pohled,“ popsal šofér Iveca.

Tomáš Zikmund s Michaelem Kramplem putovali na maďarské hranice s humanitární pomocí. Zpět vezli několik uprchlíků.
Řidiči z Tábora vezli na ukrajinské hranice pomoc a vrátili se s uprchlíky