„Na tuhle chvíli jsme čekali 25 let, už na začátku 90. let tehdejší garnitura o potřebě domu pro seniory věděla. Já teď mám pozitivní pocit, že jsme dokázali vyřešit další handicap našeho města,“ říká s uspokojením starosta Martin Doležal.

Do pěti dnů od podpisu si firma OHL ŽS, vítěz zakázky, převezme připravený prostor v Sezimově Ústí II a začne se stavbou domu s pečovatelskou službou.

Ředitel Divize Čechy OHL ŽS Jiří Kápl uvedl, že dle dohody staveniště převezmou do pěti dnů od podpisu smlouvy. „Na stavbu jsme dle zadávací dokumentace dostali 19 měsíců, ale my bychom chtěli termín zkrátit o tři měsíce, což znamená do příštích Vánoc,“ plánuje.

Zhotovitel počítá, že na jednotlivé odborné práce bude potřebovat až padesát subdodavatelů, kteří dům sestaví do jednoho celku. S náročnými stavbami mají velké zkušenosti a Jiří Kápl doufá, že v Sezimově Ústí je nic nepřekvapí. „Stavěli jsme například nemocnici Svaté Anny, což byla zakázka za téměř dvě miliardy korun, a před rokem jsme dokončili rekonstrukci Národního divadla a nyní pracujeme na rekonstrukci Pečkovy vily za 180 milionů,“ vybral Jiří Kápl z referenčních staveb firmy, která má v Táboře jihočeské sídlo a veřejnost ji zná jako autora stavby IV. železničního koridoru na Táborsku.

Za bývalý domov seniorů zaplatí Bechyně 7,2 milionu.
Bechyně je zcela bez dluhů, dům zaplatí cash

Jedinou nejistotou se v této chvíli jeví kvalitní pracovní síly. Přesto Jiří Kápl předpokládá, že do konce letošního roku už lidé dům uvidí v hrubé stavbě. Město za něj zaplatí 72,5 milionu bez DPH, přičemž na byty 1+kk získalo dotaci od ministerstva pro místní rozvoj 13,2 milionu.
Objekt může mít 56 bytů. Nyní ale začíná realizace pouze poloviny kapacity. K hlavní budově s 24 byty vznikne ještě denní stacionář a kuchyně s jídelnou. V případě potřeby dostaví město zbylých 32 bytů.

O domově pro seniory se ve městě začalo mluvit již v počátku 90. let, kdy pro něj na radnici už začali připravovat studie a mezi lidmi zjišťovali, jaký by o domov měli zájem. Velký, a tak plány neusnuly. „Jenže po roce 2002 tehdejší vedení usoudilo, že všechno, co dosud bylo uděláno, je špatně a začalo se znovu. Až v roce 2009 získali stavební povolení na stavbu domova seniorů se 120 lůžky,“ říká k historii zrodu zařízení Martin Doležal. Ani v této chvíli se však obyvatelé stavby nedočkali.

Plány s domovem seniorů ztroskotaly na financování náročného provozu. Proto nakonec padla volba na dům s pečovatelskou službou. Rok 2014, to už byl starostou Martin Doležal, se stal rokem architektonické soutěže na podobu objektu. Vtiskli mu ji výherci z Třebíče, podle nichž dům postaví výherce soutěže na dodavatele, společnost OHL ŽS Brno.

Z výstavby jihočeské dálnice.
Stavba dálnice D3 si žádá uzavírku do Tábora