Žádné imitace zbraní, žádnou zábavnou pyrotechniku a hračky jen z kamenných obchodů. Lenka Borošová z Tábora má o vánočních nákupech jasno.
„Teď před svátky provedeme padesát kontrol denně. Hračky se kontrolují po celý rok. Při tom množství ale stejně musí být tím nejpřísnějším inspektorem maminka,“ vyhodnotil zástupce ředitele Jihočeského inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) Karel Havlíček.
Lenka Borošová pro jistotu všechny hračky pro své syny nakupuje v kamenných obchodech. „Když si připlatím za značku, vím, že to vydrží. Nenapadlo by mě nakupovat hračky na tržišti,“ ujišťuje mladá maminka.
Na to, jak velkým množstvím výrobků se musí ČOI prokousat, jeví se jihočeský trh s hračkami celkem bezpečným. „Až na nějaké formální chyby jsme vyloženě nebezpečnou hračku v posledních týdnech neobjevili,“ uvedl Havlíček. Vystřelovací letadélko s ostrou špičkou, vrtulník s nebezpečnou vrtulí i maškarní kostýmy plné ftalátů už jsou staženy z pultů.
„Vrtule u vrtulníčku se utrhla a poranila ženu. Tento případ jsme řešili asi v polovině roku,“ dodal.
Nejlepší je hračku osahat a zkusit, jak jednotlivé díly drží. V kamenných obchodech mají zákazníci navíc jistotu při případných reklamacích.


Svícny jen na ozdobu
Inspekce si posvítila také na vánoční svícny a věnce.
„V podstatě žádný ze svícnů nelze použít k zapálení. Oheň, jehličí a papír k sobě prostě nejdou,“ sdělil Havlíček. Dodal, že všichni prodejci mají povinnost na tuto skutečnost zákazníka upozornit.
„Mám v pokladničce takové papírky, kde je psáno, že předměty jsou jen dekorativní. Přidávám je ke svícnům při placení,“ ukázal Deníku trhovec Ivan Chalačev z Telče. Viditelné upozornění chybělo včera i v květinářství obchodního domu Dvořák.
Klasický vánoční sortiment ale na svou zkoušku ohněm ještě čeká. „Kontrolovat budeme váhy u prodeje kaprů a správné značení cen. U pyrotechniky budeme sledovat, zda má český návod a zřetelné označení, komu je určena,“ naznačil Havlíček.


Pozor na rachejtle
Lenka Borošová je velkým odpůrcem zábavné pyrotechniky a zbraní vůbec.
„Naštěstí to kluci ani nevyžadují. Ale od té doby, co mi nějací chuligáni hodili po kola kočárku práskací kuličky, mám k tomu vyloženě odpor,“ říká. Zásadně nekupuje svým dětem ani žádné imitace zbraní.
Za posledních pět let se ale situace s rachejtlemi podstatně zlepšila. „Nejde ani tak o kvalitu, jako spíš o konflikt trhu s rozumem. Často se stále stává, že prodejci prodávají pyrotechniku dětem, v jejichž rukou nemá co dělat,“ zdůraznil Havlíček.
U pyrotechniky se rozlišují čtyři třídy nebezpečnosti. Avšak jen první třídu, což jsou například prskavky nebo práskací kuličky, je možné prodávat stánkovým prodejem a bez omezení věku.
„Lidé by si měli kontrolovat, zda je výrobek opatřen zkušební značkou. Zásadně nekupovat výrobky, které jsou viditelně poškozené. Doporučujeme rovněž kupovat pouze výrobky s návodem na použití v českém jazyce a tento návod plně respektovat,“ upozornil Pavel Koblasa z úřadu pro kontrolu zbraní a střeliva.
Koblasa rovněž varuje před podomácku vyrobenými výrobky, případně i vojenskými imitačními prostředky.