Už jen dovolání k Nejvyššímu soudu zbývá Aleši Lachoutovi z Chotovin, nepravomocně odsouzenému za autonehodu v opilosti, na jejímž konci byla mrtvá žena.

Pokud nebude souhlasit se včerejším verdiktem odvolacího krajského soudu, musí hledat spásu v Brně. Soudkyně Milena Vránková totiž včera rozhodla, že nižší instance jeho míru viny i trestu stanovila správně.

,,Dospěli jsme k závěru, že jsme neshledali pochybení okresního soudu," Milena Vránková, předsedkyně senátu

„Dospěli jsme k závěru, že jsme neshledali pochybení okresního soudu a nevznikly ani žádné pochybnosti," uvedla předsedkyně senátu a zopakovala, že nepodmíněné odnětí svobody na dobu 45 měsíců ve věznici s dohledem a šestiletý zákaz řízení jsou na místě a nic na nich nezmění. Jen o několik stovek tisíc snížila odškodnění, které původně dosahovalo na částku 3,8 milionu korun.

Aleši Lachoutovi (35) se to neposlouchalo dobře. Hlavně paragraf o neposkytnutí pomoci mu v obžalobě nesedí a na něj také směřoval odvolání. „Ani klinickou smrt není možné považovat za smrt, neboť je možná obnova činnosti orgánů. Ale ženě nepomohl a ani nezavolal záchranku, ačkoli na místě nehody dle svědka chodil a telefonoval," odůvodnila zachování viny za neposkytnutí pomoci Milena Vránková.

S odvolacím řízením byl senát krajského soudu za půl hodiny hotový. Šlo již jen o vynesení rozhodnutí, neboť zpráva znalce z oboru dopravy, kterou si nechala vypracovat obhajoba, do dalšího dokazování nakonec nezasáhla. Tento znalec přišel se závěrem, že na příčině nehody mají částečnou vinu oba řidiči, protože i protijedoucí žena jela podle něj stejně jako obžalovaný částečně v protisměru.

„Okresní soud velmi podrobně vysvětlil, že ona jela ve svém pruhu," nepřipustila soudkyně další dokazování a trvala na tom, že původní znalecké posudky od Vladimíra Drdy korespondují se skutečným průběhem nehody.

Potrestání Aleše Lachouta pak má být podle ní výstrahou ostatním řidičům, kteří za volant usedají pod vlivem alkoholu nebo drog. Tím zdůvodnila, proč nemohou uložit podmíněný trest.

Jako polehčující okolnost mu přiznali dosavadní bezúhonnost, projevenou lítost, omluvu pozůstalým i částečné doznání. „Životní situaci jsem nezvládl neomluvitelným způsobem, velice toho lituju, obětoval jsem celou svou rodinu," pronesl v březnu ve své závěrečné řeči Aleš Lachout.

Nedbal varování

Loni čtvrtého září se pohádal se svým otcem a špatnou náladu si pak rovnal nejdříve v chotovinském hotelu Gold a potom v Táboře. Mimo jiné se zdržel i v hotelu Palcát a když odjížděl z parkoviště, naboural zaparkovaný mercedes. Ani to ho však neodradilo od cesty do Chotovin, což se stalo osudným starší ženě.

V ulici ČSLA, směrem do Chotovin jízdu v opilosti už nezvládl. Jak zachytily kamery, přejel do protisměru a srazil se s projíždějící corsou osmasedmdesátileté řidičky. Ta na místě zemřela.

Že je žena mrtvá, mu řekl svědek nehody. V ten okamžik dle žaloby od auta odešel a začal telefonovat místo toho, aby ženě poskytl první pomoc nebo zavolal záchranku. Celkem se dopustil tří trestných činů: neposkytnutí pomoci, ohrožení pod vlivem návykové látky a usmrcení z nedbalosti.