VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Táborsku se o šesté hodině večerní rozezněly koledy

Táborsko - Úderem dnešní osmnácté hodiny pohltily celou Českou republiku malebné melodie vánočních koled. Neopakovatelnou atmosféru akce Česko zpívá koledy si pochopitelně nenechali ujít ani obyvatelé Tábora i dalších měst a obcí v regionu.

10.12.2014
SDÍLEJ:

Akce Česko zpvá koledy rozjiskřila vánoční atmosféru i na táborském Žižkově náměstí i letos. Foto: Alena Šatrová

TÁBOR - 17.55: Na Žižkově náměstí už voní z hrnců punč i teplý čaj, připraveny jsou i malé dárky do kola štěstí. Velkému sboru pomohou děvčata ze ZUŠ v Sezimově Ústí a dirigovat bude všechny Karel Mauci. Už jsou na místě a čekají až rafičky kostelních hodin skočí na 18. hodinu. Pod pódiem u pomníku Jana Žižky je rušno a další lidé přicházejí. Také vy - jste-li poblíž - ještě stále máte šanci.

SOBĚSLAV - 17.57: Zanedlouho rozzáří akce také náměstí Republiky v Soběslavi. Irena Molíková a sbor Anonym už vyzvaly občany, aby se k nim přidali a vytvořili jeden velký sbor. Těší se všichni, mladí i staří. Lidé si zapalují prskavky a svíčky, popíjí se punč a jiné horké nápoje. Česko zpívá koledy nenechalo chladnými zhruba padesát lidí, další ale ještě přicházejí.

  Podívat se přišla i osmpadesátiletá Miluše Herzová. "O akci jsem se dozvěděla z novin. Jsem přímo ze Soběslavi, takže jsem to měla blízko. Ráda se zapojím, pokud budu znát texty koled," řekla pro Táborský deník.

A je to tady! Odbyla osmáctá hodina a na náměstích i návsích na Táborsku znějí první tóny koled! 

TÁBOR - 18:06: Žižkovo náměstí zaplnily zhruba čtyři stovky zpěváků. Napoprvé zazněla asi neznámější melodie koledy "Nesem vám noviny". Kouzlo středečního večera ovšem pokračuje a v současné chvíli zní už třetí vánoční melodie.

ŽELEČ - 18:10: Kolem šedesáti lidí dorazilo na akci také v Želči, kam zpívání koled zavítalo už podruhé. Většina z účastníků se na její atmosféru těšila celý rok. Loni se na želečské návsi několik koled přidávalo i po oficiálním skončení akce, a bude zajímavé sledovat, zda si to letos místní zopakují. Nadšeni příjemným předvánočním setkáním jsou i Marečkovi, kteří se do Želče přistěhovali teprve letos. "Moc se nám to líbí," shodli se.

… a zpívá se dál! Zdá se, že neopakovatelný večer jen tak neskončí. Jak si ho lidé na Táborsku užívají?

RADENÍN. "Česko zpívá koledy" zaklepalo také na dveře Dětského domova Radenín a dostalo se mu tam vřelého přijetí. Zpívání koled coby poselství blížících se svátků prožívalo jednačtyřicet dětí a osm dospělých. "Bylo to fajn. Právě teď se fotíme venku u našeho stromečku, kde už nechybějí světýlka a dárečky. Užíváme si to," vzkázala  z Radenína vychovatelka tamního dětského domova Pavla Maislová.

SEZIMOVO ÚSTÍ. Prskavky, svíčky a ryze sváteční nálada vyhrály na celé čáře boj s chladným prosinovým počasím i v Sezimově Ústí. "Sešla se tady asi stovka lidí a s účinkujícími nás bylo ještě víc. Se zpíváním pomáhali členové divadelních souborů Kapota a Bublina. Atmosféra byla opravdu příjemná, myslím si, že si to lidé užili," zprostředkovala čtenářům Táborského deníku návštěvu akce České zpívá koledy v Sezimově Ústí Kateřina Nimrichtrová z místního Měxusu.

BECHYNĚ. Náměstí T.G.M. v Bechyni přivítalo v letošním roce zhruba stovku svátečně naladěných zpěváků. Vůdčí role se zde podobně jako na jiných místech Táborska ujaly děti.   

Středeční večer s koledami rádi zařadili do svého programu také klienti a personál bechyňského Domova důchodců. Část z nich si s chutí zazpívala v teple jídelny domova, zhruba dvacet klientů se vydalo na bechyňské náměstí. "Bylo to opravdu bezvadné. Všichni se tvářili spokojeně, což je samozřejmě fajn," říká s úsměvem ředitelka Domova důchodců Bechyně Alena Sakařová.

HLAVŇOV. Stejně jako v loňském roce ožil svátečními melodiemi také Hlavňov. U kapličky se sešlo šedesát pět zpěváků. "Bylo nás víc než loni. Znovu přijeli i někteří lidé z okolí, dokonce i ze Soběslavi," pochvaluje si organizátorka hlavňovského večera s koledami Anna Radostová, které znovu rádi pomáhali i lidé ze sousedství.

SOBĚSLAV. Sbor v Soběslavi měl nakonec více než stočlenné obsazení. Podle ohlasů se setkala akce s příznivými ohlasy. Zazpívat si přišly i Anežka Vítková s Nikolou Fritovou, které v Soběslavi pobývají na internátu. "Občas jsme sice nahlédly do textu, jinak ale koledy umíme. Moc se nám tu líbilo," shodly se obě dívky.

   

 

   

 

Autor: Pavel Šácha

10.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Bechyni odvolila pravnučka Františka Křižíka Helena Schmausová Shoonerová (vpravo), vlevo její sestra Jana Schmausová Vydrová.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Každý podzim hraje dům rodiny Slabých plejádou barev.
6

Ve zcela obrostlém domě žijí spokojeně již po tři generace

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

České Budějovice – Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor – Festival se koná v neděli ve Společenském centru Univerzita v Táboře.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení