"Zatímco v řadě regionů republiky se již začal do statistik trhu práce promítat pozvolný nástup mimosezóny, v Táboře jsme ještě na „last minute“ stihli prolomit hranici 2500 lidí v evidenci. Jen pro srovnání: loni ve stejném období jsme jich měli bezmála o tisícovku více a v roce 2013 dokonce více než dvojnásobek," hodnotí listopad ředitel táborského ÚP Pavel Kaczor.

Nezaměstnanost
za listopad dle mikroregionů:

Chýnovsko: 2,6 %
Veselsko 2,8 %
Mladovožicko 3,4 %
Táborsko 3,7 %
Bechyňsko 3,8 %
Soběslavsko 3,8 %
Jistebnicko 3,9 %

Přesto i na Táborsku se trh dostává do mimosezóny, což se projevuje na počtu volných míst, která firmy nahlásila na úřad. Zatímco před měsícem zaměstnavatelé potřebovali obsadit 1991 pozic, nyní poptávají uchazeče na 1919 volných tedy. Úbytek je 72 míst, což představuje necelá čtyři procenta.

Počet nezaměstnaných připadajících na jedno volné pracovní místo se již čtvrtým měsícem drží na hodnotě 1,3. Pavel Kaczor mluví o velmi solidní hodnotě, neboť pamatuje dobu, kdy se o jednu pracovní příležitost dělilo 40x víc lidí. Ve srovnání s říjnem zůstala míra nezaměstnanosti na stejné hodnotě, tedy 3,7 procenta.

"S nástupem mimosezóny se mírně mění struktura poptávky firem. Zejména klesá zájem o pracovníky typu servírka, číšník, kuchař nebo pokojská, přestože lze i tyto nabídky mezi volnými místy stále objevit. Neukojen ale zůstává dlouhodobý hlad po technicích a řidičích, stejně jako po pracovnících do výroby a prodeje," naznačil ředitel úřadu strukturu pracovníků, kteří firmám chybějí.

Také letos konec roku poskytuje řadu krátkodobých pracovních příležitostí. Uplatnění najdou brigádníci například v předvánočním prodeji zboží, kdy je zájem o skladníky nebo prodavače například vánočních kaprů. Často mají šanci na přivýdělek důchodci nebo studenti.

Stav nezaměstnanosti v kraji:
Jindřichův Hradec 1,8 %
Písek 2,0 %
Prachatice 2,2%
České Budějovice 2,2 %
Strakonice 2,8 %
Tábor 3,7 %
Český Krumlov 4,2 %
JČ kraj celkem 2,6 %
ČR 3,5 %