Vylepšený prostor kolem polikliniky na Sídlišti nad Lužnicí je k nepřehlédnutí. Kromě nových chodníků však okouzlí i pás zeleně. Ovšem až přijde ten správný čas a zahalí se do barev.
Na záhon mezi poliklinikou a pojišťovnou nechala táborská radnice vysadit desítky druhů rostlin a lidé už mluví o tom, že tady vznikla další táborská botanická zahrada.
„Roste tam hodně druhů i hodně kusů, jen skalníků je sto," říká za odbor životního prostředí Alena Čítková. Tak například podél Bělehradské ulice je zákon s kvetoucími rostlinami. Na jižní straně terasy sice zůstaly původní skruže, ale jalovce z nich zmizely a místo tu dostala nová výsadba. Uprostřed roste okrasná japonská třešeň, která u nás již zdomácněla, ale původ má v Japonsku a patří k symbolům této země.
Kolem stromu je nasypán kačírek a vede tudy kamenný chodníček, který vás zavede k novým lavičkám a místem s trvalkami, na němž od jara do podzimu stále něco pokvete.
Posezení v trávě
V následující skruži roste zase něco jiného. „V ní rostou stávající borovice, které se ale dočkají úpravy. Vysadili jsme tu i atraktivní traviny, doplněné přírodními kameny. To je ve směru do Světlogorské ulice. Toto místo je koncipováno jako odpočinkové," dodává Alena Čítková.
Předěl plochy mezi kačírkem a trávou vytvořil pás 85 kusů kostřavy. V republice této traviny roste na loukách přes dvacet druhů, například kostřava luční, obrovská, červená nebo různolistá.
Na okraji pásu podél listnatých stromů roste několik jehličnanů a na zbývající ploše vyroste trávník s několika solitérními stromky. Vedle okrasné třešně například muchovník, což je další okrasná dřevina, přesněji keř z rodu Amelanchier.
I těch je celá řada, v České republice se daří až desítkám druhů. Odlišují se od sebe tvarem listů, velikostí i barvou a chutí plodů. Na jaře se keř schová do záplavy bílých květů, z nichž postupně vyrostou tmavé bobulovité plody podobné borůvkám. Knihy uvádějí, že jejich sladká chuť připomíná marcipán.
Tím procházka zahrádkou nekončí, protože ještě směrem k Bělehradské ulici přibudou keříky růží, berberisu nebo vajgélie. Berberis neboli dřišťál obecný má v Evropě zastoupení pouze čtyřmi druhy, dalších až 500 roste v teplejších zemích. Jde o hustý, trnitý keř se žlutými květy a leskle červenými bobulemi. Vajgélie dokonce patří mezi nejcennější kvetoucí keře. Pochází z východní Asie a její květy jsou většinou bílé či růžové zvonky.
Další změny
„Nová výsadba se mi líbí. Těším se na jaro, až to tady začne kvést a rozrostou se i stromy. Je to tady určitě lepší a hezčí než předtím. Myslím si, že zeleň by se na sídlištích měla určitě objevovat," ohodnotila upravené prostranství Kristýna Vanišová. Zamyslela se, kde jinde by si sídliště podobný zásah zasloužilo, ale na konkrétní místo nepřišla.
„Sídliště nad Lužnicí se začíná pomalu zelenat, ale určitě by se tu ještě našly plochy, které by snesly obměnu. Teď ale nevím." Radnice připravuje úpravu prostoru na konečné MHD číslo 10. Nebude ale tak barevná, důraz bude kladen na chodníky a přechod.
Zeleň v Tábor
Táborský odbor životního
prostředí má v péči:
stromů 5000 kusů
trávníků 118 hektarů
kruhových křižovatek 6
parků 5
nespočet keřů a záhonů