Slavnostní rozsvěcení vánočního stromku na náměstí větších měst je mnohaletou tradicí. Aby však bylo doprovázeno zjevením třináctimetrového anděla, to už zdaleka tak běžné není. V Táboře se ho však lidé dočkají.

Vánoční strom už má táborská radnice zajištěný. Letos se jedná o jedli, kterou pro umístění na Žižkově náměstí věnovala rodina Šilhaveckých z Čelkovic.

Tradiční akce začne v pátek 25. listopadu v 17 hodin. Ještě před samotným rozsvěcením se od půl páté dočkají návštěvníci kulturního programu v podání Staročeských koledníků a brněnského souboru Kamarádi.

Obří anděl

Zlatým hřebem programu má být zjevení třináctimetrového anděla, který tentokrát nesestoupí na zem rovnou z nebe, jak je prý u andělů zvykem, ale přijede na náměstí z jedné z bočních ulic.

Nejen anděla, ale i jeho vznik nám popsal jeho tvůrce Pavel Lukas z českobudějovického divadla Kvelb.

„Jde o obří interaktivní loutku, která na výšku měří přes třináct metrů. Anděl tančí, mává křídly, zdraví lidi nebo rozsypává sníh. Přitom je nasvícen několika reflektory, které jsou umístěny na jeho základně, stejně jako elektrocentrála, která je napájí," popisuje Pavel Lukas.

Anděla sestrojil v roce 2004 a samotná práce mu trvala přes půl roku. Jako materiál posloužilo především dřevo, lanoví a na samotnou hlavu kvůli jejímu odlehčení polystyren. Přesto váží téměř půl tuny.

Náklady na výrobu odhaduje tvůrce loutky na zhruba čtvrt milionu. A proč se anděl jmenuje Naděje zrození?„Poprvé jsme ho zdvihali v den, kdy se mi narodila dcera," vysvětluje Pavel Lukas.

Anděl má za sebou celou řadu vystoupení v České republice i v mnoha dalších evropských zemích. V Táboře se objeví poprvé.

Rozsvěcení stromků na Táborsku

Tábor - Na Žižkově náměstí vánoční stromeček rozsvítí v pátek 25. listopadu v 17 hodin. Kulturní program je plánován od půl páté. Dostaví se i anděl.

Sezimovo Ústí - Na náměstí Tomáše Bati budou děti v sobotu 25. listopadu od 17 hodin poslat svá vánoční přání žlutými balonky do oblak.

Planá nad Lužnicí - V sobotu 26. listopadu od 14 hodin začíná před budovou radnice adventní jarmark spojený s nasvícením města.

Soběslav - Vánoční stromek zde budou rozsvěcet v úterý 29. listopadu. Program začíná v 15 hodin na náměstí Republiky a jako host vystoupí Martin Maxa.

Bechyně - V neděli 27. listopadu od 16 hodin začíná adventní trh. Stromek se rozzáří o hodinu později.

Veselí nad Lužnicí - Rozsvícení vánočního stromku s doprovodným programem čeká návštěvníky Veselí n. L. v sobotu 26. listopadu od 14 do 17 hodin na náměstí T. G. Masaryka.

Mladá Vožice - V neděli 27. listopadu od 16 hodin se za zpěvu dětí rozsvítí dva rostoucí vánoční stromky u sochy svatého Václava na Žižkově náměstí.

Jistebnice - V Jistebnici rozsvítí vánoční stromek v sobotu 26. listopadu v 17 hodin.

Chýnov - Tradiční zpívání u stromku spojené s jeho rozsvěcením je plánováno až na 20. prosince a proběhne před budovou místní základky.

Výzva

Posílejte nám své fotografie vánočních stromů z vašich návsí a náměstí na email:

redakce.taborsky@denik.cz

Nejzajímavější fotografie zveřejníme.