VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na svatého Petra a Pavla shořela na věži střecha

Mladá Vožice –Historie mladovožických domů.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům)
Pokračování z minulého týdne

Nedostatek archivních pramenů tvoří v historii naší věže mezeru. Máme o ní zprávu z r. 1656, kdy skorem celé městečko popelem lehlo právě o svátku Petra a Pavla dne 29. června. Tehdy shořela také střecha na městské věži.

Některé bližší zprávy o památné této budově poskytují nám akta rozepře, kterou začal r. 1658 tehdejší duchovní správce kostela mladovožického Mikuláš Moštěnský, sv. theologie bakalář. Tento kněz „vida, že málo se sluší, aby ve věži a kostelní zvonici věci soudní se projednávaly,“ otázku podal radě městské a záležitost tu předložil konsistoři pražské k vyřízení následujícím pamětním spisem v latinském jazyku sepsaným: „Veledůstojní, vznešení, vynikající a přeslavní pánové! Poněvadž správa kostela farního mladovožického od Vašich Důstojností mně svěřená mne zavazuje, abych předcházel tomu včas, co by dle mého svědomí mohlo téže na úkor býti, z toho důvodu nemohu Vašim Veledůstojnostem zatajiti stav, v jakém nachází se věž a zvonice v městě Mladé Vožici vystavená. Stojíť ona dílem na hřbitově kostelním, dílem na obecním místě; v nejhořejším poschodí visí zvony kostelní, prostřední a dolejší přisvojila si rada městská (nevím, jakým právem; domýšlím se, že se souhlasem a svolením dřívějších farářů, jakožto nekatolických a také často se střídajících aneb konečně nepřízní dob válečných).

V prostředním poschodí mívá schůzky, vyřizuje věci radní a nálezy soudní, dolejší poschodí, kde dříve skládala sůl k prodeji, určila za vězení těžších přečinů, což ovšem nemístné a proti důstojnosti posvátného místa a předpisů kanonických čelí a již si pokládá, že věž nepatří ke kostelu, z žádného jiného – jak doufám – důvodu, než se od dlouhé doby jest v držení. Zatím však položení věže a místo samo, na němž stojí, naopak ukazuje a jsou lidé ještě pamětníci té doby, kteří pamatují, že pro kostel byla zbudována. K tomu přistupuje, že před třemi lety (1656) o svátku svatých Petra a Pavla střecha její při požáru celého města shořelá hmotami a nákladem kostela, nikoli obce, byla znovuzřízena, což vše při očitém spatření a vyšetření najevo vyjde. Pročež vysokému Vašich veledůst. úřadu tyto věci přednésti měl jsem za potřebné a zároveň navrhnouti – ačli tak usoudíte – aby komisi ráčili jste ustanoviti, která by věci ty očitě shlédla a vyšetřila a po náležitém vyšetření Vaše veledůst. spravila.“

Na tento návrh nařídila konsistoř komisi v osobě probošta jindřichohradeckého, který nemoha sám osobně se zúčastniti, na svém místě vyslal Václava Sartoria, faráře jistebnického, a Floriana Statia, faráře miličínského, kteří vyšetření o očitém shlédnutí podali proboštovi tuto zprávu: „Nejdůst. pane a pane! Shlédli jsme zvonici mladovožickou a nalezli položení a rozvržení její takovéto: v dolejší části obec městská má vězení, v prostředním poschodí radní světnici, v hořejší konečně části věže jsou zvony kostelní. Jest pak věž tato z části postavena na hřbitově, z části na náměstí městském; uprostřed věže od strany hřbitovní jest vchod ale zazděný do samé radní světnice, z čehož jde, že kdysi ze hřbitova chodilo se na věž, ne ovšem kvůli radní světnici, nýbrž k používání zvonů, kteréžto zazdění dosti jasně ukazuje, že věc nebyla stavena pro radnici, nýbrž pro zvony a k bohoslužbám. Jest však do věže a do radní světnice též z druhé strany obecního místa vchod vylámán, jak sama rada vyznává, ale nemají žádných pamětí o tom, kterého času a jakým právem v držení toho místa a jednání věcí světských v něm se dostali, leč pouze svolením a dobrou vůlí pánů a dalším užíváním, neměvše jiného místa určeného k soudnímu řízení a rozsuzování rozepří. Taktéž vypovídá rada, že kdysi byla zvonice jinde postavena, ale po shoření její jinde že postavena, totiž z části na hřbitově, kde bez námitky kohokoli, jak sám purkmistr vyznává, řízení světská se vykonávají, ale když střecha sejde, z důvodů kostelních se věž opravuje. Z toho, jak se zdá, následuje, kdyžto jiná věž zbudována na místě shořelé, že nebyla stavena za radnici, nýbrž pouze pro zvony. Toto, jak jsme viděli a osobně vyšetřili, důst. pánu (proboštovi) jsme odeslali, aby příležitostně arcibiskupská velebná konsistoř rozsouditi ráčila.“

RICHARD HRDLIČKA

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Jasanka s.r.o., 392 01 Soběslav. Informace: Pavlína Pokorná, +420 777 782 678.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně ZŠ s aprobací jednoho z předmětů: matematika, fyzika, tělesná výchova. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: druhý aprobační předmět libovolný, kontakt e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Základní škola planá nad lužnicí, okres tábor, ČSLA, č.p. 65, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Pavel Grenar, +420 728 582 904.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: V případě spokojenosti smlouva prodloužena po 6-ti měsících na dobu neurčitou. , Fyzicky náročná práce. Práce v potravinářském provoze. Práce vykonává ve vnitřním vytápěném a klimatizovaném provoze. , Každoroční navýšení mzdy v rozmezí od 2 do 10% (záleží na hospodářském výsledku firmy a odpracovaných let). , Příplatek po zapracování na přípraváře v hodnotě 2 000 Kč/měsíc k hrubé mzdě (po zapracování - po 6 až 12 měsících). , Mzda po 4 letech až 26 000 Kč , 5 týdnů dovolené. Stravenky v ceně 105 Kč. Každoroční navýšení mzdy.. Pracoviště: Zeelandia spol. s r.o., 391 75 Malšice. Informace: Jiří Řezáč, .

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 19 000 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Správce ubytovacího zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Prac.náplň: správa a údržba objektu zaměstnanecké ubytovny, dohled nad řádným užíváním objektu ubytovanými, udržování pořádku v celém ubytovacím zařízení., Nabízíme: služební byt zdarma., Zaměstnancké výhody. mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie., Kontakt: telefonicky (po-pá 8-14 hodin), emailem, osobně (Průmyslová 499, Planá nad Lužnicí).. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil v pátek táborskou nemocnici.
4

Ministr zdravotnictví navštívil táborskou nemocnici

Ilustrační foto

Zloději si šanci nenechali ujít

Slavnosti nabídly muzikál i koncert Debbi.

Týn nad Vltavou – Dobrá nálada, skvělá muzika, jednoduše ta správná letní pohodička. Tak to v pátek a sobotu vypadalo v Týně nad Vltavou. Každý kout města ožil Vltavotýnskými slavnostmi.

Vytěžit vltavíny? Některé obce jsou pro.

Jižní Čechy – Hluboké jámy, jedna hned vedle druhé, všechny zaplněné vodou. Takový obrázek krajiny dobře znají obyvatelé oblastí, kde se vyskytují vltavíny.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

OBRAZEM: Připomněli 90 let od smrti dvou letců

Nové Kestřany - Desítky lidí si v pátek 20. července připomněly událost starou přesně 90 let, kdy se nedaleko Nových Kestřan (OÚ Štěkeň), ale už v katastru obce Kestřany na Písecku, zřítil vojenský letoun, ve kterém zahynuli při cvičném letu slovenský praporčík Viktor Hrivík a český poručík Josef Zetek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT