VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na svatého Petra a Pavla shořela na věži střecha

Mladá Vožice –Historie mladovožických domů.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům)
Pokračování z minulého týdne

Nedostatek archivních pramenů tvoří v historii naší věže mezeru. Máme o ní zprávu z r. 1656, kdy skorem celé městečko popelem lehlo právě o svátku Petra a Pavla dne 29. června. Tehdy shořela také střecha na městské věži.

Některé bližší zprávy o památné této budově poskytují nám akta rozepře, kterou začal r. 1658 tehdejší duchovní správce kostela mladovožického Mikuláš Moštěnský, sv. theologie bakalář. Tento kněz „vida, že málo se sluší, aby ve věži a kostelní zvonici věci soudní se projednávaly,“ otázku podal radě městské a záležitost tu předložil konsistoři pražské k vyřízení následujícím pamětním spisem v latinském jazyku sepsaným: „Veledůstojní, vznešení, vynikající a přeslavní pánové! Poněvadž správa kostela farního mladovožického od Vašich Důstojností mně svěřená mne zavazuje, abych předcházel tomu včas, co by dle mého svědomí mohlo téže na úkor býti, z toho důvodu nemohu Vašim Veledůstojnostem zatajiti stav, v jakém nachází se věž a zvonice v městě Mladé Vožici vystavená. Stojíť ona dílem na hřbitově kostelním, dílem na obecním místě; v nejhořejším poschodí visí zvony kostelní, prostřední a dolejší přisvojila si rada městská (nevím, jakým právem; domýšlím se, že se souhlasem a svolením dřívějších farářů, jakožto nekatolických a také často se střídajících aneb konečně nepřízní dob válečných).

V prostředním poschodí mívá schůzky, vyřizuje věci radní a nálezy soudní, dolejší poschodí, kde dříve skládala sůl k prodeji, určila za vězení těžších přečinů, což ovšem nemístné a proti důstojnosti posvátného místa a předpisů kanonických čelí a již si pokládá, že věž nepatří ke kostelu, z žádného jiného – jak doufám – důvodu, než se od dlouhé doby jest v držení. Zatím však položení věže a místo samo, na němž stojí, naopak ukazuje a jsou lidé ještě pamětníci té doby, kteří pamatují, že pro kostel byla zbudována. K tomu přistupuje, že před třemi lety (1656) o svátku svatých Petra a Pavla střecha její při požáru celého města shořelá hmotami a nákladem kostela, nikoli obce, byla znovuzřízena, což vše při očitém spatření a vyšetření najevo vyjde. Pročež vysokému Vašich veledůst. úřadu tyto věci přednésti měl jsem za potřebné a zároveň navrhnouti – ačli tak usoudíte – aby komisi ráčili jste ustanoviti, která by věci ty očitě shlédla a vyšetřila a po náležitém vyšetření Vaše veledůst. spravila.“

Na tento návrh nařídila konsistoř komisi v osobě probošta jindřichohradeckého, který nemoha sám osobně se zúčastniti, na svém místě vyslal Václava Sartoria, faráře jistebnického, a Floriana Statia, faráře miličínského, kteří vyšetření o očitém shlédnutí podali proboštovi tuto zprávu: „Nejdůst. pane a pane! Shlédli jsme zvonici mladovožickou a nalezli položení a rozvržení její takovéto: v dolejší části obec městská má vězení, v prostředním poschodí radní světnici, v hořejší konečně části věže jsou zvony kostelní. Jest pak věž tato z části postavena na hřbitově, z části na náměstí městském; uprostřed věže od strany hřbitovní jest vchod ale zazděný do samé radní světnice, z čehož jde, že kdysi ze hřbitova chodilo se na věž, ne ovšem kvůli radní světnici, nýbrž k používání zvonů, kteréžto zazdění dosti jasně ukazuje, že věc nebyla stavena pro radnici, nýbrž pro zvony a k bohoslužbám. Jest však do věže a do radní světnice též z druhé strany obecního místa vchod vylámán, jak sama rada vyznává, ale nemají žádných pamětí o tom, kterého času a jakým právem v držení toho místa a jednání věcí světských v něm se dostali, leč pouze svolením a dobrou vůlí pánů a dalším užíváním, neměvše jiného místa určeného k soudnímu řízení a rozsuzování rozepří. Taktéž vypovídá rada, že kdysi byla zvonice jinde postavena, ale po shoření její jinde že postavena, totiž z části na hřbitově, kde bez námitky kohokoli, jak sám purkmistr vyznává, řízení světská se vykonávají, ale když střecha sejde, z důvodů kostelních se věž opravuje. Z toho, jak se zdá, následuje, kdyžto jiná věž zbudována na místě shořelé, že nebyla stavena za radnici, nýbrž pouze pro zvony. Toto, jak jsme viděli a osobně vyšetřili, důst. pánu (proboštovi) jsme odeslali, aby příležitostně arcibiskupská velebná konsistoř rozsouditi ráčila.“

RICHARD HRDLIČKA

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Ilustrační foto

Z náklaďáku si odnesl tři kufry nářadí

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

V Sezimově Ústí se stala nehoda s chodcem

Sezimovo Ústí - Nad nedělním ránem, kolem třetí hodiny, vyjížděly všechny složky záchranného systému k vážné dopravní nehodě, která se stala na na E55 v místě výjezdu ze Sezimova Ústí směrem na Planou nad Lužnicí.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Táborsko - ANO Andreje Babiše, které mu na jihu Čech vedla poslankyně Radka Maxová z Tábora, těžko v okrese hledá vážného konkurenta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení