Mamíí, pojedeme na koníčkovi, mamíí, jé kravička, ozývalo se z úst těch nejmenších na sobotní akci pořádané zemědělci. Na Školním statku v Měšicích se konal již třetí ročník Den zemědělce a venkova.

„Určitě je tolákavé pro děti. Vždyť ty už ani neví jak některá zvířata vypadají živá,“ míní Eva Rohlová z Měšic.
Zvířátka si nenechal ujít ani čtyřletý Matěj Jonáš s prarodiči. „Loni jsem ho odtud ani nemohli dostat,“ zmínila jeho nadšení pro vše živé u babička Hana Artlová z Tábora.
Děti měly o zábavu postaráno. Na svezení na koni se stály fronty, stejně jako na svezení v kočáře. Do čtyřkolové zemědělské techniky si za volant chtěly sednout hlavně všechny mužské věkové kategorie.

Kromě bohatého programu, kdy hrála hudba, mohli návštěvníci ochutnávat i produkty od místních zpracovatelů. „Nestačíme krájet ani doplňovat a to jsme tady tři. Lidé stále chodí, i když největší nával tady byl hned dopoledne při otevření. A oproti loňskému roku jich určitě přichází více i během dne. Prostě šrumec,“ zhodnotila vysokou návštěvnost při krájení vyhlášených jihočeských sýrů z Madety Jiřina Pokorná.

Smysl sobotní akce ocenil soukromý zemědělec Vladimír Vácha z Ratibořských Hor. „Lidé často vidí jen drahé stroje, které si zemědělec pořídí a nezdá se jim naše volání po dotacích. Ale jak by člověk pracující v kravíně nebo na poli měl vše zvládnout se zastaralým technickým vybavením, když nejsou lidi? V zemědělství došlo k jejich velkému odlivu.“
Sobotní prezentace a zviditelnění zemědělské prvovýroby tak alespoň z části zemědělství na Táborsku návštěvníkům přiblížila.