VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Špitálské kdysi bývaly lázně i tiskárna

Tábor - Ze seriálu Komu patří tento dům

23.8.2010
SDÍLEJ:

Restaurace U Švejka ve Špitálské.Foto: Alena Šatrová

Zvláštní, nikoli však nemožná cesta od řezníků přes tiskárnu k pivovaru.
V místech dnešní táborské restaurace U Švejka původně stál, jakkoli to zní podivně, jeden objekt se dvěma popisnými čísly. Ovšem nejprve by si samostatnou kapitolu zasloužila historie městského špitálu, po němž nám v těchto místech zůstalo pojmenování přilehlé ulice a především samotný Špitální dvůr.

Východní strana tohoto prostoru byla ohraničena silnou zdí, k níž počátkem devatenáctého století bylo přistaveno šest masných krámů. Zde se prováděl výsek drobného dobytka od huntýřů, což znamenalo řezníky stojící mimo cech. Po skončení jejich služeb táborská obec na daném místě v roce 1878 postavila kůlnu na hasičské nářadí, a to s čp. 286.

V roce 1908 byly asi dvě třetiny tohoto objektu prodány knihtiskaři Nedvídkovi pro rozšíření jeho firmy, sídlící v čp. 8 na Hlavním (dnes Žižkově) náměstí. Zbývající část hasičské kůlny byla udržována jako obecní skladiště, v polovině třicátých let zde sídlila dílna obecní vodárny.
Poněkud záhadně může vyznít informace, že dům čp. 509 se původně nacházel Na vrtačkách. Na počátku minulého století byl jeho majitelem dr. Leopold Vojta, poději ve dvacátých letech jsou zde uváděni jeho příslušní dědici.
Ovšem již v roce 1935 je vlastníkem čp. 509 nám již známý majitel tiskárny Milan Nedvídek, přičemž pod daným číslem vystupuje část domu čp. 286 na Špitálském dvoře, která byla předtím v roce 1908 předmětem obchodu mezi táborskou obcí a prosperujíci tiskárnou. A tak z jednoho původního objektu vznikla dvě popisná čísla.

Ještě v seznamu ulic, čp., orientace na správním území města, vydaném Městským národním výborem v Táboře na počátku osmdesátých let, je na plánku Špitálské ulice u dané nemovitosti uvedeno 286/509. Na seznamu čísel popisných v téže publikaci čteme: „509/3 Špitálská + 286/3“. Po zrušení tiskárny zde byly městské lázně, postupně však celý stavební komplex nezadržitelně chátral.
Teprve v devadesátých letech bylo přikročeno k ráznému řešení. Starý dům byl zdemolován a na jeho místě od základů postaven nový objekt, v němž nejprve sídlil malý pivovar. I za relativně krátkou dobu existence prošlo nové čp. 509 zajímavým vývojem. Věřme, že i nadále bude zdokonalovat své služby ke spokojenosti a potěšení obyvatel našeho města Tábora i jeho návštěvníků.

23.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z náklaďáku si odnesl tři kufry nářadí

Ilustrační foto.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

V Sezimově Ústí se stala nehoda s chodcem

Sezimovo Ústí - Nad nedělním ránem, kolem třetí hodiny, vyjížděly všechny složky záchranného systému k vážné dopravní nehodě, která se stala na na E55 v místě výjezdu ze Sezimova Ústí směrem na Planou nad Lužnicí.

Lidé na Táborsku vynesli na trůn ANO

Táborsko - ANO Andreje Babiše, které mu na jihu Čech vedla poslankyně Radka Maxová z Tábora, těžko v okrese hledá vážného konkurenta.

Ve zcela obrostlém domě žijí spokojeně již po tři generace

Mladá Vožice – Dům rodiny Slabých budí velkou pozornost. Každý podzim se stává doslova pastvou pro oči: hraje totiž všemi barvami, od zelené přes žlutou až po krvavě rudou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení