VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na spálu v Řepči onemocnělo 88 dětí

Řepeč - zanilá škola 2. díl. Pětačtyřicáté povídání o zaniklých školách Táborska zavede i tuto středu do Řepče. První díl řepečské školy zachytil vzpomínky bývalých žáků, nyní uvádíme střípky z historie.

3.4.2014
SDÍLEJ:

VE TŘÍDĚ. Řepečské děti s učitelem Karlem Doubkem v roce 1956.Foto: Archiv Stanislavy Kolihové

Jednou z prvních investic po roce 1850, na které se dohodli zastupitelé po vzniku samostatné obce Řepeč, bylo pořízení budovy pro vzdělávání místních dětí.

„Dne 9. listopadu 1864 podala obec Řepeč žádost, kteréž bylo po místním vyšetřování dne 9. ledna 1865 vyhověno místodržitelstvím dne 15. října 1867. Budova zakoupena od Jana Vrchoty, koláře v Řepči a přestavěna, načež škola roku 1872 byla otevřena," zachytil počátky školství v Řepči kronikář a učitel do roku 1927 František Brožek.

Do školy koupili rádio za tři tisíce
„Na schůzi roku 1931 promluvil o významu rádia pro školu a veřejnost správce školy. Doporučoval, aby tato moderní pomůcka byla společným úsilím všech spolků zakoupena. Kompletní pomůcka stála 3000 korun." 

Spála zabíjela

Jako první se za katedrou tehdy dětem představil František Klusák, rodák z Borotína. Obecná škola měla jednu třídu a žáci sem docházeli z Kášovic a samot Rybák a Rybárna. Po sedmnácti letech musela být škola ale na krátkou dobu uzavřena, protože obcí se šířila spála, jež brala životy.

„V roce 1889 vypukla nakažlivá a nebezpečná nemoc, spála, která zde velice řádila, že na ni 88 dětí onemocnělo, z nichž 21 dítek jí podlehlo. Nebylo tehdy domu, kde by neležel alespoň jeden nemocný. Za tou příčinou byla i škola zavřena," zachytil František Brožek.
V roce 1894 poté místní škole přistavěli další třídu, kabinet, sklep a toalety, zahrada sloužila pro výuku tělocviku. Ještě téhož roku se začalo vyučovat v obou třídách a jako výpomocný učitel nastoupil František Paclík, po něm František Tanzer, dále Václav Novák, František Kříž, Václav Hrubý a prvním definitivním učitelem na škole školská rada stanovila Jana Mareše v roce 1898.

Už v roce 1930 šla řepečská škola s dobou. Starosta Kozojed prosadil, aby do budovy obec koupila za tři tisíce korun první rádio. Učitelem byl Karel Šourek. I přesto, že instituce slouží dětem již osmapadesát let, v obci žije stále dvanáct lidí, kteří neumí číst a psát.

Kantoři se střídají

Během druhé světové války vyučování v Řepči zůstává beze změn, jen v září roku 1939 je škola opět kvůli nemoci na krátký čas uzavřena. Šest let po válce ji navštěvuje 28 dětí. „Budova školy nevyhovuje po bytové stránce pro ženaté učitele, svádějí boj s potížemi ze všech stran i se zastaralými názory v otázce bytové kultury. Ředitel školy V. Kubů uplatňuje úsilovné splnění oprav školy," popisuje kronikářka Viznerová.

Záhy ale musel ředitel Václav Kubů ze školy odejít. Za jeho působení bylo podle kroniky vyučování zanedbáváno a děti neměly požadované vědomosti. Na škole se vystřídalo několik kantorů, protože se nenašel žádný, který by tady bydlel. Až přišel Jaroslav Vítek, na kterého zavzpomínala místní Věra Nikitinská: „Učitel Vítek byl na nás přísný. Jinak to ani nešlo, protože jsme vymýšleli vylomeniny. Za ně jsme dostávali metrem přes zadek."

Ve dvou budovách základní školy, která fungovala jako devítiletá jednotřídka, vzniká v roce 1972 také mateřinka. Základní a mateřská škola skončily v roce 1980. (Ještě v roce 1977 byly na základce jen čtyři třídy s 22 dětmi, v mateřince jich bylo o pět méně).

Autor: Kateřina Krejčová

3.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Areál Monínec otevře celou hlavní sjezdovku již v pátek večer.
3

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Praděd padl za války, rodina z Prachatic nezapomíná

Prachatice – Najít své předky a zjistit původ rodiny je snem nejednoho člověka. Takový sen se z velké části splnil Lucii Kuttenbergové z Prachatic, která začala pátrat po svém pradědečkovi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT