Ještě rozsáhlejší amnestii vyhlásil Klausův předchůdce Václav Havel. To opouštěli věznice i vrazi. Přesto amnestie končícího prezidee jen v Táboře u okresního soudu otevírá přes tisícovku starých případů.

Zloději XY z Tábora uložil soudce domácí vězení. Jeho svoboda končila ihned po opuštění brány závodu, v němž pracoval. Pak už za sebou musel zavřít dveře bytu. Na dlouhé večery i víkendy. Asi nikdy nezapomene na druhé ledna, kdy ho prezident zbavil trestu. Stejnou jistotu už má dalších 349 pachatelů.

„Objem je značně rozsáhlý, podmíněné tresty, domácí vězení, veřejné práce, ale i nepodmíněné tresty. Největší skupinou jsou podmíněné tresty," říká předseda okresního soudu Pavol Lukačejda.

Prozatím zvládli rozhodnout 350 případů. Ve skříni však na ně čekají další stohy složek, soudce to odhaduje na minimálně 800 dalších případů. „Nezapomínejme ale, že je vyřizujeme při běžné práci, dál k tomu soudíme, proto nejsme schopni případy k amnestii vyřídit hned."

Každý spis oběhne kolečko několika rukou: vedoucí kanceláře, soudce, předsedy senátu, zapisovatelky. Ta sepsané rozhodnutí odešle a když se vrátí od příjemce doručenky, znovu se spis vyndá ze skříně, aby dostal doložku nabytí právní moci. Tu podepíše ji předseda senátu a ruce vedoucí kanceláře spis zase zavřou do skříně. „Je mi jich líto, nehledě na to, že to stojí spousty peněz. Ale oni vězni taky, tak si nepomůžeme," hodnotí dopad amnestie Zdeněk Holý z Tábora.Vyřídit přes 800 případů soudcům zabere více než měsíc času. „Vyčlenili jsme si proto ještě jednu pracovnici z civilního oddělení, která dělá pouze amnestie," ilustruje nápor na soud Pavol Lukačejda.

Většinou se před nimi otvírají příběhy zlodějů, vandalů, nezodpovědných rodičů a dalších pachatelů přečinů, kde je sazba trestu do dvou let.

Ačkoli se na okresní soud amnestií navalila administrativní lavina, Lukačejda je v její kritice opatrný.

„Amnestie je pravomocí prezidenta republiky a my ji musíme respektovat a vykonávat. Samozřejmě musím připustit, že dva roky práce celého soudu jako by nebyly."

Na Táborsko se vracejí vězni propuštění z různých věznic po republice. Pokud potřebují, mohou vyhledat sociálního kurátora a požádat o pomoc. V Táboře se obracejí na Jiřího Lutovského z odboru sociálních věcí. „Dosud se na nás obrátilo asi čtyřicet amnestovaných, myslím, že to bude ustálený počet. Předpokládali jsme vyšší číslo," říká s tím, že pětina byly ženy. Propuštěným pomohli najít ubytování a vyřídit 1000 korun podpory z úřadu práce.

Amnestie u OS Tábor: soudci rozhodli ve 350 případech:
77 prospěšných prací, 24 nepodmíněných trestů, 3 domácí vězení, 246 podmíněných trestů