Až se potkám s hejtmanem, mlčet nebudu. Krajští zastupiteléz okresu nepracují a ani s námi nekomunikují.

To jsou některé věty, které posílá do Českých Budějovic starosta Smilových Hor Josef Dvořák. Důvodem jeho rozčílení je stav silnice z Tábora do do Mladé Vožice. „Rozčiluje mne všechno, jen nám ukrádají a pořád upřednostňují někoho jiného. Čekáme na opravu už tři roky a zase je odložena. Na silnicích, které tu udělali, jsou dobře snad jen ty bílé čáry.”

Starosta reagoval na informaci, že kraj zrušil a zopakuje výběrové řízení na dodavatele opravy, na níž už získal evropské peníze. Jenomže postup řízení přezkoumává Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Hejtman Jiří Zimola tento týden sdělil, že na výsledek čekat nebudou.

„A abychom předešli jakémukoli ohrožení čerpání dotačních prostředků, obě dotčená výběrová řízení jsme zrušili. Vzhledem k podezřením, která se v této věci objevila, považujeme v koalici toto rozhodnutí za správné,” vysvětluje hejtman.

Zatímco na jednom konci kraje to považují za správné, na druhém panuje znepokojení. „Jsem naštvaný, protože napřed nás (sever kraje) vyřadí z možností čerpat peníze z ROP, protože nejsme dost zaostalí, a nyní nám ani neopraví silnice, které měly být letos realizovány,” přidává mladovožický starosta Jaroslav Větrovský. Navíc kritizuje i systém, kterým se o zakázky firmy ucházejí. Tak zvané losovačky ale radní kraje již také zrušili.

V kraji jde o dvě až tři silnice v každém okrese a celkem o opravu 200 kilometrů. Jan Švarc, šéf krajského odboru investic, se domnívá, že pokud se nové řízení vypíše na začátku roku, v létě by opravy silnic mohly začít. „Pokud nebudou námitky proti výběrovému řízení, mohly by se termíny i zkrátit.”