Již několik dní hrozí projíždějícím v Klenovicích vysoká pokuta. Stačí, když řidič pojede svých obvyklých sedmdesát. Značka s vyšší povolenou rychlostí z obou stran silnice jsou ale pryč. Ne všichni si toho už všimli.

„Odstranili jsme je asi před deseti dny poté, co k nám dorazilo dopravně inženýrské rozhodnutí,“ informovala za táborskou Správu a údržbu silnic ředitelka Radka Pavlíková.
Se změnou je spokojen starosta obce Lubomír Turín.
„Jsem rád, že se nám podařilo s policí, krajským úřadem i Ředitelstvím silnic a dálnic dohodnout a dosáhnout snížení rychlosti tak, jak je v obci zvykem,“ konstatoval. Dosavadní sedmdesátka v části obce podle něj nezaručovala bezpečnost chodců.

„V celých Klenovicích padesát? Tam už není sedmdesátka? Tak to si budu muset hlídat tachometr a ušetřím na pokutě,“ překvapeně reagoval řidič Vladimír K.(48), který obcí projíždí přinejmenším dvakrát denně. Podobně reagovali i někteří další řidiči, kteří přes obec jezdí.
Jezdit podle zvyku se nevyplácí a vlastně ani nesmí.

„Řidič je povinen sledovat dopravní značení stále,“ vyjádřil se nekompromisně vedoucí dopravního inspektorátu policie Jan Rychtecký.
Kategoricky odmítl, že by snad policie nějaký čas v daném místě působila na řidiče pouze preventivně a hříšníky jen upozornila, že ta jeho sedmdesátka na tachometru už neplatí.
„Jakmile na radaru naměříme jinou, než povinnou rychlost, musíme pokutovat,“ vysvětlil Rychtecký. K překročení rychlosti musí policisté vykázat záznam o uložení pokuty.

Zvláště Klenovice jsou často na seznamu dopraváků. Radarem hlídají hlavně oba přechody.
Své chodce by obec ráda ještě více chránila reflexními rámy kolem značek „přechod pro chodce“. Tuto úpravu ale dopravní inženýr Tomáš Cihlena zásadně odmítá.

„Viditelnost je nadnormativní a přechod standardní. Zatím není důvod přistupovat k této úpravě,“ konstatoval Cihelna.
Klenovice čekají další úpravy přechodů. Přechodovu vzdálenost musí přizpůsobit platným normám. Lze jim dostát například vybudováním ostrůvku uprostřed silnice nebo zúžením vozovkyvybočením krajnic ke středu komunikace. Výdaje s spojené s úpravou má hradit obec. Takto nebezpečný přechod může jinak nechat policie zrušit.

Obec nepochodila ani se žádostí na posunutí cedule s označením názvu Klenovic, a to ve do Tábora.
„Důvodem k posunutí značky s označením obce by byla bytová zástavba. Ta v tomto místě ale není,“ vysvětlil Cihlelna nevyhovění žádosti.
Občanům musí ke zvýšení bezpečnosti stačit radar umístěný pár metrů za značkou obce. Měl by být dostatečným důvodem pro řidiče, proč sundat nohu z plynu. Při několikaminutovém sledování Deníku nebyla výjimkou na vjezdu do obce téměř stokilometrová rychlost.

Pavlína Macelová