Sto deset. Tolik let letos uplyne od vzniku Sboru dobrovolných hasičů ve Skalici. „Mezi šest hlavních zakládajících členů patřili mimo jiné pan Broukal a Novotný. Zakoupili první ruční stříkačku, která je dodnes funkční a sami na ni uspořádali sbírku," píše v kronice hasičů současný starosta sboru Luboš Kostrba, jehož musí poslouchat dvaapadesát členů.

Skaličtí hasiči zasahují stříkačkou PS12 z roku 1974, pro sportovní účely slouží stříkačka PS 12 s obsahem 1920 cm3. Ve zbrojnici mají dále uložený přívěsný vozík za osobní automobil, elektrocentrálu, šest zásahových uniforem a čtyři uniformy vycházkové. Před dvěma lety si soutěžní tým pořídil také nové dresy a ochranné helmy.

Připravují se na výročí

„V letošním roce se připravujeme na oslavu 110. výročí založení sboru a kromě toho nás čeká i organizace soutěže o pohár starosty a pomoc při chystání srazu rodáků ze Skalice i přilehlých obcí. Čas si však najdeme i na opravu a údržbu hasičské zbrojnice," vyjmenoval Luboš Kostrba nejbližší činnosti.

Hasičský sbor vyjíždí nejen k požárům, ale také k živelným pohromám. V poslední době zachraňovali hořící dřevěný zahradní domek na kraji Skalice a hledali nezvěstného člověka v okolí Rybovy Lhoty. Od práce se pak odreagují na hasičském plese či na brigádě, která souvisí s péčí o obec.

Nechybí ani na soutěžích. „Tým se účastní Táborské hasičské ligy (THL) i soutěží v okrskových kolech. Mezi náš současný největší úspěch patří 14. místo v Táborské hasičské lize, které jsme získali minulý rok, a také některá první místa, která jsme si připsali v soutěžích o poháry starostů obcí a různých memoriálech," vysvětlil Luboš Kostrba. Sbor funguje díky sponzorům a příspěvkům místního obecního úřadu.

Historie sboru
• popud k založení dobrovolného sboru hasičů vznikl v létě roku 1904, kdy byl v obci velký počet požárů. V té době se zakoupila ruční stříkačka, která je funkční dodnes. O rok později už měl jednadvacet členů.
ve 20. letech 20. století si sbor postavil vlastní požární zbrojnici, kde je i dnes uložená veškerá hasičská výzbroj a výstroj.
• v roce 1940 si sbor pořídil stříkačku, tzv. márovku.
• v 50. letech hasičské družstvo vyhrávalo všechny okresní a krajské přebory a soutěže a postoupilo až na mistrovství republiky
• v 80. letech se na budovu školy nainstalovala hasičská siréna
• v 90. letech se SDH Skalice rozrostl o další členy z obce Třebiště. Vznikl i mladý soutěžní tým, který vyjížděl na soutěže v hasičském sportu
• Při povodních roku 2002 skaličtí hasiči zachraňovali lávku přes Lužnici, o dva roky později se uskutečnily opravy uvnitř hasičské zbrojnice, které pokračovaly v roce 2007 novou dřevěnou podlahou na půdě