Ohoblované kmínky trnek svítily z fotografií, které do redakce zaslal Jan Zima z Plané nad Lužnicí. Poukazoval na „vysoce odborný a citlivý“ přístup pracovníků Lesů ČR s „hlubokým smyslem pro estetično“, kteří takto ošetřili okraje Hraběcí silničky na Strkově.

„A to nedaleko odtud, u závory do lesa, vyzývají návštěvníky a milovníky lesa, aby se chovali k přírodě slušně,“ cituje lesáky pisatel.
Danou lokalitu si prohlédl i Deník.

Ještě po měsíci ležely ve vyhloubených příkopech kolem silnice uřezané náletové dřeviny. V případě větší vody tak ztrácí hloubení příkopů smysl. Na překážku se nachytají trsy trávy i větve a voda zase poteče na silnici.

Rychlá reakce

Při pondělním dotazu na Lesích České republiky v Táboře se nám odpovědného pracovníka sehnat nepodařilo. Deníku se ozval sám později. Nejdříve si totiž dojel prověřit stav dané lokality, protože odpovídá za její údržbu.

„Opravdu se nejedná o nejlepší vizuální efekt,“ souhlasil po návratu ze Strkova lesní správce lesní správy Tábor Tomáš Foit.

Dřeviny v místě navíc zasahují do vlastní komunikace a znepříjemňují průjezd jak návštěvníkům lesa, tak samotným lesákům.

„Nechal jsem provést čištění zanesených příkopů, které v tomto neutěšeném stavu byly možná deset let. Čištění prováděla speciální rotující půdní fréza a od ní jsou ty ohoblované trnky,“ vysvětlil správce, který svoji funkci zastává pouze rok.

Připustil, že lesáci podcenili množství dřevin, které je nutno zlikvidovat ořezáním. Navíc tento dřevěný odpad bude muset počkat i s konečným úklidem.
„Spálit ho nemůžeme, protože od prvního dubna do posledního září platí zákaz rozdělávání ohně v lese,“ upozornil správce Foit.

Na náš pondělní dotaz, proč za celý měsíc ještě nikdo neuklidil nařezané větve z příkopů, se nám dostalo odpovědi, že na úterý je naplánován úklid i ořezání poškozených trnek a zbývajících dřevin.

Jak řekl, tak se také stalo. Při naší úterní návštěvě kolem devátě hodiny na Hraběcí silničce už vrčel křovinořez.

„Jsem tady již od půl sedmé. Je tady toho hodně, tak nevím, zda to za dnešek stihnu. Vidím to spíš ještě na jeden den,“ konstatoval bývalý zaměstnanec Lesů Tábor Jiří Broukal, který ve svém oboru ve volném čase v případě potřeby pomáhá.

Petky nevadí?

Pozastavil se nad tím, že některým vadí odřené dřeviny, když petky v příkopech i mimo něj jim nevadí.

„Kdyby si raději někteří stěžovatelé našli vhodnější objekt. Tahle lesní cesta slouží hlavně zemědělcům a lesákům. Jezdí tady kamiony se dřevem a s takovým nákladem se nikdo neubrání poškození stromů, které rostou směrem do cesty,“ hájil snahy lesů udržovat komunikaci Broukal.

Právě v místech, která se snažil křovinořezem ošetřit, má za dva roky vést dálnice a příroda tady tím pádem vezme za své.

Pavlína Macelová