Od prvního ročníku pivních slavností uběhlo 25 let, od upálení Jana Husa šest stovek. Obě kulatá výročí se setkají na parketu hotelu Palcát, kde má svátek piva své tradiční zázemí. Program pro veřejnost začne 18. února a plno zábavy nabídne až do nedělních časných hodin. Odborníci se 
k degustacím sejdou již o dva dny dříve, ochutnat a posoudit totiž musí stovky vzorků.

Kolik stojí vsupenka:
Vstupenka na 25. ročník
Středa 120 Kč
Čtvrtek 140 Kč
Sobota 120 Kč

„Letos tu bude víc než 160 pivovarů se 700 vzorky piva a nejméně 12 výrobců minerálních vod z 20 zemí světa," upřesňuje pořadatel a zakladatel slavností Alois Srb odbornou část festivalu.
Laická je o potkávání, ochutnávání, tanci a muzice. Ale lístky do hotelu Palcát rychle mizí.

„Zcela vyprodaný je jen páteční večer, ale na ostatní dny lístky ještě stále máme. I když už nejsou k sezení na hlavním sále ani v jeho přísálí. Ty už jsou bohužel taky pryč," upřesňuje Ondřej Slemr z táborského infocentra, kde se vstupenky v předprodeji prodávají. V tuto chvíli už vám nabídne sezení v přízemní restauraci, na balkonu nebo v lobby baru u recepce a v hudebním klubu. „Na všechny tři dny je také stále poměrně dost míst ke stání," dodává Ondřej 
Slemr s tím, že na jeden den může prodat 900 lístků. Na páteční večer byl tento počet pryč za dvě hodiny. „My jsme pátek stihli, kamarádka vždy ochotně jde brzy ráno do front u infocentra," říká Petr Kalina, který tak patří k majitelům nejžádanějšího lístku.

Letos ochutnáte Arcikacíře

Arcifest, tak zní letošní název jubilejního 25. ročníku slavností piva. Připomínají tím 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Když zakladatel festivalu Alois Srb za něj v roce 2006 získal cenu města, finanční odměnu věnoval dětskému oddělení táborské nemocnice. Veřejně to zdůvodňoval slovy, že „cena patří všem, kteří na slavnostech piva dlouhodobě pracují".
Člověk, který stojí za organizací této úspěšné akce a má v podstatě všechno důležité na starosti, se v tomto období snad ani nezastaví. Na Táborský deník si Alois Srb trochu času vyšetřil. Když se o historii pivních slavností rozpovídá, dostanou jeho oči radostnou jiskru a z jeho hrdla se sype jeden zajímavý příběh za druhým.

Se soutěží pivovarů začínal v roce 1991 jako ředitel hotelu Palcát. Přihlásilo se mu deset výrobců piva. Letos už se jich soutěže zúčastní minimálně 165 z 15 zemí světa. Přitom pivovarů je v celé České republice asi 250. Do Tábora dorazí mok od nejmenších producentů až po nadnárodní společnosti, jako jsou Heineken nebo Molson. A každý ze soutěžících chce zvítězit, a to nejlépe v té nejvyšší absolutní kategorii Extra pivní pečeť. Zájem veřejnosti o pivní festival je také letos obrovský. Všechny lístky na páteční večer zmizely jen dvě hodiny po zahájení prodeje.

Má město Tábor nějakou zvláštní tradici piva?
Nikoliv. Sice se tady v minulosti pivo vařilo a historie vaření piva v Táboře je stará pět set let, ale protože tady nikdy nebyla dobrá voda, postupně se úplně od vaření piva upustilo. Nakonec se tady od roku 1984 pivo už jen stáčelo.

Tradice pořádat slavnosti piva v Táboře tkví tedy jinde?
Coby ředitel hotelu Palcát jsem tuto akci vymyslel a zkusil uspořádat. Poprvé v roce 1991. Ne všichni tehdy věřili v úspěch, ale vidíte, letos to bude popětadvacáté a každý rok se soutěž zase o kousek rozroste. Těší mne, že je o akci mezi výrobci piva a minerálních vod, a také mezi účastníky doprovodných akcí, tak obrovský zájem. Pivo je pro mne takový celoživotní koníček. Sám nejsem nijak zvlášť velkým pivařem, stačí mi třetinka. Ale například k dobrému jídlu dobré pivo prostě patří.

Veřejnost vidí slavnosti spíš jako lidovou veselici, jde tady ale spíš o soutěž v kvalitě piva a minerálních vod?
Ano, doprovodné akce jsou fajn, ale podstatná je soutěž. Obešleme vždy všechny výrobce a ti, kteří se za své výrobky nestydí a mohou je do soutěže přihlásit, tady budou. Letos víc než 160 pivovarů se 700 vzorky piva a nejméně 12 výrobců minerálních vod z 20 zemí světa. Všichni berou případné vítězství velmi vážně a například umístění na třetím místě chápou často jako velký neúspěch. Zkrátka každý chce zlatou metu. Vítěz v každé z 28 kategorií si odveze Zlatou pivní pečeť, v soutěži minerálních vod zase Zlatý český pramen. Každoročně se účastní i pivovary ze zahraničí. Kromě Slovenska, Německa, Rakouska, Belgie, Maďarska, Polska, Ruska, Ukrajiny, Irska, Slovinska a dalších evropských pivních velmocí, letos přibyla piva z Japonska, Izraele, ze Severní Osetie a z Arménie. Mimochodem, Japonci loni zvítězili v jedné z kategorií. Trochu mne mrzí, že pivo z našeho německého partnerského města Kostnice zatím cestu do Tábora nenašlo.
Soutěž minerálních vod nám naskočila až v roce 1997 a teď se jí účastní všichni čeští výrobci, včetně Karlovarského pramenu. Také zahraniční producenti, například z Islandu, Ukrajiny, Ruska, Maďarska nebo z Arménie.

PROGRAM SLAVNOSTÍ PIVA PRO VEŘEJNOST
VSTUP KAŽDÝ DEN OD 17 HODIN
Středa 18. února: JIŽANI (populární jihočeská dechovka, vedená kapelníkem Miroslavem Dvořákem); COVERTRIO+ klasické světové i tuzemské rockové evergreeny v podání domácí kapely a jejích hostů; DUO KAMÉLIE (Hana Buštíková a Dana Vlková)
Čtvrtek 19. února: SAMSONKA (českobudějovická dechovka s pivovarským rodokmenem); CHLAPI V SOBĚ (českokrumlovská sestava muzikantů baví repertoárem napříč žánry); TOFFEES (tříčlenná dívčí kapela interpretuje největší hity 50. – 60. let)
Pátek 20. února: MALÁ MUZIKA NAUŠE PEPÍKA (jihočeská dechovka); BIG PAPA (retro music band z Tábora); JAKUB SMOLÍK; DISKOTÉKA RÁDIA BLANÍK
Sobota 21. února: BOŽEJÁCI (jihočeská hasičská kapela); EDEN (revival populárních domácích rockových hitů); FANTOM (legendární rockeři z Milevska); SLAVNOSTNÍ ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL


Kolik z těch 700 vzorků piva lidé letos ochutnají?
Na 40 stáncích v hotelu Palcát najdou až 140 druhů piva z přibližně čtyřiceti pivovarů. Letos jsme navíc připravili speciální pivo s názvem Arcikacíř. Je vyrobené v limitovaném objemu jen pro jubilejní ročník slavností k 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Tato událost, významná jak pro město Tábor, tak i pro celou českou historii, se stane leitmotivem celého letošního festivalu piva. Arcikacíř bude jak lahvový, tak i točený.

Pivních festivalů je po republice víc, snesou s tím táborským srovnání?
Slavnosti piva v Táboře jsou unikátní a největší akcí svého druhu v České republice a ve světě existují pouze tři nebo čtyři soutěže v kvalitě piva, které jsou větší než ta naše. Nejsou ovšem spojené s tou kulturní částí pro veřejnost, kterou jste nazvala lidovou veselicí. Největší mají určitě v USA, potom v Německu, Anglii a v Rusku. Nepočítejte sem však akce jako je například mnichovský Oktoberfest, tam je sice hodně veselení a konzumace piva, ale žádná soutěž.

Vím, že každý rok věnujete podstatnou část z malého výtěžku na Nadační fond Táborských setkání. Mohu se tedy dotěrně optat na financování pivních slavností v Táboře?
Skoro hrdě říkám, že pivní slavnosti se sebefinancují a do dnešního dne jsem neobdržel ani korunu dotace. A jsem skoro rád. Netuším, jak to dělají jiní pořadatelé, ale já prostě nemám povahu na to, abych se někde doprošoval. Slibů už bylo mnoho, realita je ovšem jiná. Město Tábor je celé roky spolupořadatelem akce a přestože ji nefinancuje, snaží se mi vyjít vstříc a pomáhat jinak. Zvláště odbor kultury. Těm děvčatům bych chtěl moc poděkovat.

Je tady někdo, kdo jednou tak říkajíc po panu Srbovi převezme žezlo?
Víte, to je těžké. Svého nástupce jsem si zatím nevychoval. Mám mnoho velmi obětavých pomocníků a dnes tímto zatěžuji více než padesát mimořádných a pro mne zcela nenahraditelných přátel, bez kterých akci nejde v tomto rozsahu pořádat. Jsem za to vděčný, ale řada z partnerů vidí jen ten svůj segment. Mnoho lidí si neuvědomuje, že ta část pro veřejnost v hotelu Palcát je pouze to pozlátko, které jsme původně přidali jako doprovodný program k soutěži pro výrobce a distributory k pobavení a relaxaci. Kdybych vám měl dnes na někoho ukázat prstem jako na svého nástupce, tak to bych neuměl…

Simona Žirovnická