Z auta se valí hustý dým. Mohlo by každou chvilku explodovat. Hasiči, kteří krátce před tím vyprostili ze staré škodovky bezvládné tělo, začínají hasit. Na místo přijíždí policie i záchranka.

Simulaci zásahu integrovaného záchranného systému mohli dopoledne v sobotu 13. července vidět všichni návštěvníci dopravně – preventivní akce Den Besipu.

„Zájem o akci je každoročně velký. Řidiči si tady mohou nechat zdarma diagnostikovat auta před nadcházející sezonou dovolených,“ uvedl člen Besip týmu Josef Musil.

Ti, které nalákají komerční servisní stánky, se na akci dozvědí také plno informací. Zajímavé dopoledně přišel před táborský zimní stadion strávit i Ondřej Wyrva z Tábora se svým synem. „Asi si do auta pořídím hasicí přístroj. Sice není v povinné výbavě, ale mluvil jsem o tom s hasičem a asi by to nebylo od věci.“

U besipáckého auta vybaveného několika typy autosedaček se pro změnu informoval o možnostech zabezpečení dětí při jízdě.

Velký zájem mezi veřejností vzbudila hlavně nová policejní Jamaha. „Jezdíme s ní po okrese a měříme rychlost. Kamera zaznamenává jak nesprávný způsob jízdy, tak i překročení rychlosti,“ upozornil šéf táborské dopravní policie Jan Rychtecký.

Piráty silnic by neměl nechat klidnými ani laserový měřič rychlosti. Na rozdíl od radaru ho totiž běžné pasivní antiradarové zařízení není schopné zachytit.
Zlatým hřebem osvětové akce byla simulace dopravní nehody a její zvládnutí složkami integrovaného záchranného systému.