Romfest se odehrál ve zrekonstruovaném amfiteátru táborské Pintovky. Návštěvníci zde měli možnost poslechnout si romské interprety jako Bengas, Sam Roma Písek, Ondru Gizmana mladšího, Natálii Kuchárovou nebo Bertíka Girgu, který se zúčastnil soutěže Česko Slovensko má talent. Nechyběla ani vystoupení tanečních skupin Wolf Family nebo Čiriklore. Nejmenší účastníci festivalu s nadšením využívali dětský koutek a skákací hrad.

Nejlepší ročník

Festival romské kultury v Táboře pořádá nezisková organizace Cheiron. “Romfest 2023 byl podle mě zdaleka tím nejpovedenějším ze všech dosud konaných ročníků, a to jak z hlediska nabídky, tak i návštěvnosti. Dokazovala to i živá a přátelská atmosféra, která na místě po celou dobu konání festivalu panovala. Děkuji všem, kdo se na něm podíleli,” informoval za Cheiron Jaroslav Gruber.

Nové zastřešení pódia táborské Pintovky.
Pódium v lesoparku Pintovka má novou střechu, byl to ale oříšek

Na organizaci Romfestu se podíleli i romští poradci města Tábor. “Romští poradci byli součástí různých jednání a pomáhali vyřizovat technické věci. Největším úkolem bylo oslovit romské kapely a moderátora, což se povedlo,” popsala romská poradkyně Lenka Pokošová.

Naplňují svůj cíl

“Naším dlouhodobým cílem je předat organizaci tohoto romského festivalu zcela do rukou táborských Romů, čemuž jsme díky spolupráci s aktivními členkami místní romské komunity zase o kus blíž,” doplnil Gruber.

Akce se konala pod záštitou táborského starosty Štěpána Pavlíka a za podpory Ministerstva kultury a Jihočeského kraje. Organizátoři se již nyní těší na další ročník Romfestu a už mají přislíbenou účast několika kapel z letošního Romfestu.

Tábor daruje partnerskému slovinskému městu Škofja Loka milion korun. Peníze mají pomoci odstranit následky povodní, které oblast na začátku srpna zasáhly.
Tábor pošle partnerům do Slovinska milion. Finanční injekce pomůže po povodních

V amfiteátru na Pintovce se bude konat další zajímavá akce i v neděli 27. srpna. Jde o dobročinný koncert pod názvem Jsme s tebou, Škofja Loko, jehož hlavním účelem je pomoc partnerskému městu na Slovinsku vyrovnat se s ničivými povodněmi. Benefice, kde zahraje táborská kapela Swing band a další muzikanti, se uskuteční od 17 do 21 hodin.