Přesně před rokem měli nejen Podolští neklidné spaní. V neděli 2. června se vylil Podolský rybník a voda se valila rovnou na stavení Václava Havleny. U stavidla byla hladina výše o 1, 7 metru. Voda servala hráz a hrozilo, že se protrhne.

„Šlo to hrozně rychle. Voda tekla přes hráz a rovnou sem ke mně. Byla to úplná Niagara. Ohromná síla," řekl tehdy pro Táborský deník Václav Havlena.

Všechny stroje co Václav Havlena měl: hoblovku, cirkulárky, drtič i ponk, voda sebrala a odnesla o několik metrů dál. Ale hlavně, stavení bylo celé promočené a téměř neobyvatelné.

Ještě dnes se osmdesátiletý muž s následky povodně vypořádává. Některé stroje opravil, jiné ještě na opravu čekají, stejně jako část fasády domu. Dohromady dává i zahradu.

„Na části pozemku mám kvůli povodni téměř o čtyřicet centimetrů vyšší terén, takže kdyby voda zase přetékala přes hráz, dopadneme ještě hůř než loni. Rybáři, kteří mají rybník v gesci, slibovali, že terén srovnají, ale zatím nic," hodnotí Václav Havlena.

Loňská povodeň byla podle jeho slov divoká a brala všechno s sebou. „Já už se k tomu nechci ani vracet," konstatoval.

Interiér domu se mu za rok podařilo opravit. Dělat musel nové podlahy, vnitřní omítky, okna… „Dodnes jsem ale nestihl vymalovat," řekl a dodává: „Hlavně by bylo třeba okolo baráku směrem do dvora vybudovat ochrannou zeď. Jenže na tu nemám peníze. Zeď by vodu od stavení odvedla," přál by si.

Náročné opravy

„Zažil jsem toho v životě už hodně. Po fyzické stránce je to pro mě už ale náročné, například lézt na štít a opravovat ho. Potřeboval bych být o dvacet let mladší. Nějaká povodeň mě ale nezlomí," zhodnotil.

DNES. Na hráz u bývalého mlýna přivezli dělníci ihned po povodni lomový kámen, aby se zpevnila. Nyní obec s dalšími opravami čeká na dotaci. Pohled na současný stav stavení Václava Havleny. Václav Havlena koupil budovu bývalého mlýna v roce 1979 a na důchod se sem odstěhoval. Stavení mívalo i mlýnské kolo. Vše bylo ale zdevastované. Postupně vše dával dohromady a každý víkend se do Podolí vracel. Voda mu už ukázala svoji sílu dvakrát, poprvé při povodních v roce 2002. „To šla voda asi patnáct centimetrů přes hráz. Dala se přejít v holinkách," připomněl.

Že by z místa odešel, nad tím nikdy ani nepřemýšlel. „To co tady dělám, bych vlastně dělat nemusel. Stavení bych prodal a měl klid. Ale co je to klid? Vždyť bych se zbláznil. Celý život jsem zvyklý něco dělat. Nikdy bych odtud neodešel. Je to tady můj život," má v postoji jasno.

Ihned po loňské povodni obec nechala provizorně zpevnit poničenou hráz, navezla na ni lomový kámen a opravila spadlý sloup vysokého napětí. Na to, aby byly práce kompletní, je potřeba dotace. Starosta Ratibořských Hor Radek Lamboj, pod které Podolí spadá, ale doufá, že už v nejbližší době vše uvedou do požadovaného stavu.

„Žádali jsme o dotaci na povodňové škody od ministerstva pro místní rozvoj a máme ji přislíbenou. Vybuduje se za ní opěrná zeď hráze rybníka," sdělil starosta s tím, že projektant opravu vypočítal na 3,2 milionu, přičemž dotace by měla doputovat ve výši zhruba 2,8 milionu. Prvotní škody se v Podolí vyšplhaly na necelé dva miliony a navíc škody na soukromém majetku.

Stalo se:

Víkend 1. a 2. června 2013 a následující dny byly nejen pro Podolí u Ratibořských Hor jedněmi z těch černých.
Přes hráz Podolského rybníka se valilo v neděli v ranních hodinách přes půl metru vody a rovnou na budovu bývalého mlýna. Zatopila několik dalších domů okolo a i chatky.
• Hasiči se snažili zvednout stavidlo, ale nánosy trávy a i kmeny stromů ho úplně zasekly. Bojovali s ním několik hodin. Voda opadla v neděli odpoledne.
• Lidé měli kontaminované studně a hasiči dováželi vodu v cisternách.
• V pondělí se začalo pracovat na provizorním zpevnění hráze.
Pětaosmdesát zasažených studní, poničené komunikace, škoda na hrázi Podolského rybníku necelé dva miliony korun a zatopené domy i chaty. Taková byla bilance po povodni 
v obcích, jež spadají pod Ratibořské Hory. Nejvíce vodu schytaly Vřesce a Podolí.