Jen pár vyvolených Jana Saudka při vernisáži vidělo. Svým nevelkým vzrůstem zmizel v davu lidí, kteří ho v galerii neprodyšně obestoupili. A tak většina jen poslouchala, například i to, jak si s Richardem Dušákem zazpíval písničky svého oblíbeného Boba Dylana. A pak už dlouhou dobu jen maloval svůj podpis na plakáty.
„Mám ráda jeho fotky a tuhle s podpisem chci věnovat svému zeti k narozeninám. Byla jsem před lety na jeho výstavě, ale to jsem byla trochu v rozpacích, ani dceři, které v té době bylo kolem šestnácti let se moc nelíbil, ale dnes už má na něj jiný pohled," připustila držitelka umělcova podpisu Marie Novotná z Tábora.

Vernisáž přilákala také mnohé zdejší fotografy. Vidět byl Pavel Talich, Jára Novotný, David Peltán, Zdeněk Prchlík nebo Daniel Krž. „Mám moc rád ty jeho obyčejný, lidský obrázky, na nichž někdo někam jde. Ty moc porno se mi už tolik nelíbí," vyjádřil se o díle provokativního umělce Daniel Krž.

Jan Saudek už ale nešokuje ani svým dílem, ani svou vlastní provokativní prezentací. Českému oku zdomácnělo obojí, přesto umělec na plynu neubírá ani po osmdesátce. Na otázky novinářů nečeká, vidí mikrofon a sám spustí, je pohotový, vtipný, surově upřímný a nebojí se ocenit sám sebe. Buď ho obdivujte, nebo nesnášíte. Nic mezi tím. Tady přinášíme ukázku toho, co médiím řekl.

1. Narozeninový dort

„Je úžasně udělaný. Mám několik desítek pravnuků, prapravnoučat, synů a dcer a oni ho, myslím, sežerou naráz. Jsou velice žraví a mají i takové skromné požadavky: občas nové auto, na barák střechu nebo garážová vrata na dálkové ovládání."

2. Hudební doprovod výstavy

„Pán (Richard Dušák) s tou dívkou skvostně zpívali. Tyto písničky jsem v Americe poslouchal před 50 lety, tak mne hluboce dojaly. Ale plakal jsem jen vnitřně."

3. Ženy a svět

„Vrátil jsem se z Polska, kde mám výstavu – jsou to Slovani, tak je mám rád. Řekl jsem jim, že Polky jsou hezké ženy, ale měli by vidět ty naše. Zcestoval jsem svět, i Afriku a Čínu, kde jsem se i oženil, ale nic takového jako jsou jižní Čechy s těmi rybníky, nikde nenajdete. Za tím si stojím."

4. Táborská výstava

„Je tu velice něžný a úctyhodný výběr. Snad jedna či dvě věci jsou víc odvážné. Taky ona ta dáma, která výstavu instalovala, je o padesát let mladší a mládež dnes už nemá ten stud. Předvýběr nedělám, on je autor hovado, který se v těch fotkách vůbec nevyzná. Ty musí vybírat někdo, kdo je naprosto chladnokrevný, aby tam byly fotky, které osloví lidi. Musí na nich být anonymní lidé, protože účinkovat musí ta fotografie a ne, aby si lidi ukazovali, že tohle je Goťák nebo Andy Warhol. To nemám rád. Vybírala je žena."

5. Autogramiáda

„V cizině jsem se podepisoval přes hodinu. To město ale bylo, ne hezčí než Tábor, ale větší, a tak mne potěšilo, že tady jsem se podepisoval skoro hodinu. To je velmi dobrý čas, protože píšu rychle."

6. Vlastní život ve fotkách

„Ve fotkách není tak zřetelný, ale natočilo se o mně několik celovečerních filmů a ty už vypovídají o mém životě velice důrazně. Fotografie vypovídají pouze o mé lásce k lidem a o tom, jak několik lidí jsem cestou potkal a oni šli po té silnici kus se mnou. Jsou na nich moje děti, manželky, vnoučata a tak dále, čili je to moje rodinné album. Ale mým snem je, aby přestoupily rozměr rodinného alba a byly ryze české a nadto světové."

7. Světové renomé

„Podepisuji se jako český fotograf, protože naši fotografové, bez urážky, by chtěli být světoví a za češství se stydí. Já jsem na něj pyšný, proto se podepisuju jako fotograf český, i když jsem světový. Nemyslím, že by byl ve světě fotograf, který by o mně neslyšel."

8. Život na vysoké noze

„Přátelství se Sárinou mne stálo pár desítek milionů, teď je milionářkou ona a já jsem chudák. To už se nezvrátí, a je to dobře, protože já jsem hýřil, vodil si nevěstky, kupoval holkám auta. To už si můžu dovolit tak jednou za rok. Tedy ne ty nevěstky, to by ještě šlo, ale ta auta."

9. Sportovci před aparátem

„Práce na kalendáři pro Duklu byla pro mne skvělá, protože ty holky a kluci udělají, co potřebujete a neblbnou. Trošku dáma Špotáková, když se měla svléknout, byla v rozpacích, ale já taky. Na rozdíl od herců nebo spisovatelů jsou sportovci vhodnými modely, protože jsou hezcí. Byla to pro mne skvělá zkušenost a ještě jsem si trochu přivydělal na alimenty."

10. Život po osmdesátce

„Můj život se změnil ve chvíli, kdy se narodilo moje poslední dítě. To mám k osmdesátinám, ale pro moji pitomost jsem zmeškal porod. Ale také proto, že přišel předčasně a já nestihl dojet. Jinak jsem porody svých dětí sledoval. Tam se něco zlomilo, protože jsem se bál, že vzhledem k mému chlastání a vysokému věku, by to dítě nemuselo být v pořádku. Ale když se podíváte, vidíte, že to dítě má dvě nohy a ne čtyři, má i pacičky a faldíčky a že je v pořádku. Je to jako by bylo moje první. A taky je zřejmě poslední, nebudeme si něco nakecávat."

11. Zdroj energie

„Ujišťuju, že to nejsou drogy! Já jsem zničený pitím, protože jsem samozřejmě alkoholik. Jsem velice smutný a řeknu vám proč: pro neúspěch. Před několika lety byla v nějakém časopise volba nejznámějšího žijícího českého fotografa za posledních 20 let: a já nebyl ani mezi padesáti. Ale myslím, že kdyby se na nejznámějšího fotografa zeptali většiny lidí, ne kunsthistoriků nebo kurátorů, tak bych to byl v této zemi já. A to není namyšlenost, vždyť jsem pro to hodně dělal, dokonce když jsem byl na mizině, tak i šaškoval do televize."

12. Zamyšlení nad sebou

„V podstatě jsem šťastný chlapík, který má půvabnou ženu, zdravé děti a všechny důvody k tomu, abych byl šťasten, jenže jsem hluboce nešťasten. Jsem takový nespokojený králíček, kterému se pořád něco nelíbí a roupama neví, co by chtěl."