Stará radnice. Krásná, historické budova v centru Veselí je stále opuštěná. Majitel má dobré ušlechtilé plány, jenže peněz na opravu památky se nedostává. Hledá pomoc.
„Objekt je v soukromých rukou, majitel ho kdysi koupil v dražbě. Vždy na něm něco udělá, ale je to spíše k udržení nějakého stavu, jako například vyztužení stropů a podobně,“ říká starosta Veselí Jaromír Novák. Podle něj měl majitel zhruba tři záměry využití.
„Myslím, že tím posledním byl hotel pro seniory ze severských zemí, kde na ně nepříznivě působí polární noc. Jenže by se tam musely udělat výtahy, a to přes památkáře neprošlo,“ informuje Novák.
Další využití je složité. Vzhledem k historické hodnotě budovy, vyžádá si jakákoliv přestavba veliký obnos peněz. „Žádáme o různé granty, ale s radnicí příliš nepočítáme. V úvahu by to bylo až po důležitějších věcech, jakými jsou například opravy komunikací. Kdyby se budovy někdo ujal, rádi bychom tam viděli třeba výstavní síň nebo přemístění infocentra,“ dodal starosta.
Majitelem je od zhruba roku 1992 Radim Konvalinka z Prahy, který by z objektu rád udělal multifunkční zařízení, kde by bylo ubytování, výuka a věci k relaxaci. Peníze na to ale chybí.
„Zajistil jsem statiku domu, ta byla špatná. Má i novou střechu a krov, takže do něj neteče. Jen toto si ale vyžádalo asi 18 milionů korun. Chtěl jsem, aby v radnici byl hotel s relaxačním a kongresovým centrem. Být tam mělo pět výukových tříd, 72 lůžek, fitnes, bazén, sauna, bowling,“ popisuje záměr Konvalinka. Počítal s granty z Evropské unie, jenže nenašel peníze na spolufinancování. Nyní hledá jiné využití.
„Bylo by hezké, kdyby tam byla třeba nějaká krajská instituce. Jenže krize dolehla i na státní sféru. Stále tedy hledám a přiznávám, že situace kolem krásné radnice mě tíží. I když do ní neprší a je zajištěná. Projekt domova pro seniory se mi tehdy velmi líbil, jenže to neprošlo u památkářů. Dnes je situace jiná, ale zájemce už našel jinou lokalitu. Byla to jedinečná příležitost, kterou jsme promeškali,“ říká majitel, který se nebrání ani případnému prodeji. Má ale dvě podmínky – návratnost jeho investic a slušnost. „Když prodat, tak na dobrou věc. Ne na nějakou tržnici. Myslel jsem si, že hoteliérství půjde. Dnes, když se podívám, jak ve Veselí hotely umírají, vím, že jsem udělal chybu. Veselí nemá veskrze co nabídnout a turisté nechtějí někde bydlet a za atrakcemi dojíždět. Radši bydlí přímo ve městech s nimi,“ vysvětluje Radim Konvalinka.
Po požáru původní radnice v roce 1579 byla postavena v roce 1616 v renesančním slohu. „Postavená mohla být tak v polovině 16. století. To už je pro Veselí vzácná historie. Bohužel budova chátrá a my tomu přihlížíme. Všechny radnice vlastní město, tady byla podle mě chyba, že se dal objekt do soukromých rukou. Město by budovu mohlo odkoupit a postupně začít využívat. Po chodníkách chodit můžeme, ale toto je akutní,“ podotýká Marie Hadravová z veselského infocentra. Souhlasí přitom se starostou. Do staré radnice by umístila obřadní síň či nové, větší prostory infocentra.
Roku 1764 opět radnice vyhořela a s ní i celý městský archiv. Byla sice obnovena, ale průčelí do náměstí bylo vystavěno již v barokním stylu. Tou dobou čelo ozdobila i věžička s hodinami. V náhledu lze rozpoznat rožmberský, schwarzenberský a habsburský znak. V letech 1839 a 1892 byla opravována vížka, v roce 1908 dostala radnice novou střechu a krov. Roku 1912 byl navíc přistavěn sál, o 24 let později se dočkal i jeviště.
Součástí budovy je v zadním traktu také bývalý pivovar, založený v roce 1555 dle privilegií od císaře Karla IV. I když v roce 1736 vyhořel, byl znovu obnoven. V krásných klenutých sklepích přestalo pivo zrát roku 1895. Až do roku 1957 zde byla provozována činnost hostinská, výčep a posléze bufet. Z pivovaru zůstala v provozu sladovna. V roce 1935 byl její provoz zastaven pro nedostatek vody.
Na konci 50. let byl v radnici vybudován kulturní dům Blata. Od roku 1984 bylo vlastníkem Sdružení technických sportů a činností ČSR. Po revoluci získala bývalou radnici v rámci restituce Emilia Šinková. V dražbě ho pak koupil současný majitel Radim Konvalinka. V roce 1994 dostal stavební povolení na opravu a úpravu objektu. Při rekonstrukcích byla objevena na východní straně původní sgrafita. V nádvoří jsou dodnes zachovány stavby z pivovaru a sladovnická věž. Radnice, která nosí číslo popisné 110, se v současnosti nazývá Starou radnicí. Městský úřad sídlí v protější budově.
„Začala rychleji chátrat, když byl postaven nový kulturní dům, do nějž se veškerá činnost přestěhovala. Stará radnice tak byla zapomenuta. Jsem asi idealistka, když řeknu, že kdyby se udělala veřejná sbírka na záchranu domu, přispěji,“ uzavírá Hadravová.
David Peltán