Jde o tři místa, na kterých se nachází drobná architektura z doby vzniku sídliště a současným potřebám už neodpovídá. Hezčí by tak mohlo být náměstí Přátelství na rozhraní Havanské a Světlogorské ulice, hřiště s nevzhlednými ping-pongovými stoly i parkoviště před výměníkem nedaleko mateřské školy.

„Vybrali jsme místa stavebně zanedbaná a nevyužívaná, která s ohledem na odpočinkovou zónu Komora už nesplňují funkci, ke které byly před lety určeny," vysvětlil starosta Jiří Fišer.

Vysedávají na trávě

Z cest po sídlišti si odnesli zjištění, že na ping-pongových stolech lidé jen posedávají a pod nimi se válí nedopalky. Podobné je to i s náměstím. Prostor je otevřený a v létě na něj praží slunce. „Maminky ale raději vysedávají na trávě," doplnil Jiří Fišer.

Město již oslovilo tři místní architektonické ateliéry, od nichž si slibovalo rady, jak s vytipovanými lokalitami co nejlépe naložit. Na stůl pak starostovi dostaly tři různé varianty. Jedna by na sídlišti využila co největší zelené plochy, další přidává dětská hřiště, objevil se i parkovací dům a na náměstí Přátelství by lidé dokonce mohli navštěvovat divadelní arénu. Do Havanské ulice by architekt namaloval další obytný dům.

„Klonili bychom se k návrhu, který upřednostňuje zeleň. Hřišť je podle našeho názoru dostatek a blízko je i Komora. Místním tady nejvíce chybí klid," naznačil starosta, kterému se líbí, že jeden z návrhů bere náměstí Přátelství a místo s ping-pongovými stoly jako celek, přičemž se snaží nalézt logiku v uspořádání pěších cest v závislosti na zeleni a případném parkování.

O řešení úpravy největšího táborského sídliště chce radnice diskutovat i s obyvateli při veřejné besedě. Jak ale Jiří Fišer předpokládá, názory na případné změny se budou lišit dle generací.

S posílením zeleně by radnice potěšila jednatřicetiletou Markétu Bartákovou, která na sídlišti bydlí. „S kočárkem jsem venku téměř každý den a tak vidím, co je hezké a co ne. Určitě bych investovala do zeleně a laviček. A lidé by si inventáře měli také více vážit."