Parkovací lístky pro kanape, židle nebo sluneční lehátka si včera (pátek 23.3.)  na Žižkově náměstí koupily desítky lidí. Někteří na místech pro stání hráli stolní tenis, jiní na kytaru a zpívali. Hodinu od pěti do šesti vzdorovali řidičům.

Happening byl úředně schválený. „Chceme pozitivním způsobem ukázat, jak by se dal trávit čas v historickém centru města a k čemu by mělo náměstí sloužit. Především k setkávání lidí. Zároveň by tu mohly bezstarostně pobíhat děti,“ říká jeden z organizátorů akce David Andrlíček. Společně s dalšími se inspiroval filmem Nový svět uváděný ten samý den na festivalu Jeden svět.

Těsně před začátkem happeningu stihl zaparkovat Pavel Holub. „Měl jsem štěstí, ale kdyby se mi to nepodařilo, pochopil bych to. U nás máme stejný problém. Auta tak pěkné náměstí vyloženě hyzdí. Pokud je dost náhradních parkovacích míst, není důvod, aby do centra lidi nemohli jít pěšky. Včetně radnice, aby se panstvo nevyvyšovalo,“ směje se uznale řidič, který přijel z Plzně do Tábora na koncert.

Téměř tak vzal slova z úst muzikantovi Michalu Pacalajovi. „Není mi lhostejné, že náměstí vypadá jako autobazar,“ dodává Pacalaj.

Kolem náměstí několikrát zakrouží zjevně rozladění nebo nechápající řidiči. Podřadí a rychle se ztratí v postranních uličkách. Jeden z nich se domáhá parkovacího místa a couvá na stanoviště dvou studentek. „Říkal, že tady vlastní hospodu. Snažila jsem se mu vysvětlit důvod happeningu. Chápu, že je třeba myslet i na seniory. Těm může dál sloužit autobus, který na náměstí jezdí, ale pro ostatní by neměl být problém udělat pár kroků pěšky,“ říká studentka teologické fakulty Jaroslava Dvořáková.

Líza Faktorová vodí každý den dceru přes Staré Město do školky. K happeningu se ráda přidala. „Přeji si, aby se v centru dalo normálně žít a chodit. Největší problém je Klokotská ulice. Takhle se kvůli autům musím bát o děti i o sebe. Je absurdní mít tak krásné město a ucpávat ho auty. Vzorem nám mohou být města v západních zemích,“ myslí si Faktorová. Podle ní by náměstí bez parkování lidé ocenili a rádi se tu zdržovali. Stačí víc laviček a lidé by se už o zábavu postarali. Auta ale takovému ideálu brání.

Ne každý má však stejný názor. „Když se zakáže vjezd do centra, lidi to odradí od návštěvy hospod nebo obchodů a život tu ztratí na intenzitě,“ myslí si náhodný kolemjdoucí na Žižkově náměstí.