Sezimovo Ústí – „Děti už nebavilo hrát pouze samé instrumentální skladby. Tak jsme nejprve začali s baladami a nakonec s populární muzikou. Začali se přidávat další a další,“ vysvětluje okolnosti vzniku sezimoústecké kapely Music Stars Band Ivana Zelenková.
Vzniku projektu Music Stars Band nepředcházel ani tak nápad, jako shoda okolností. Klavírní třídu na Základní umělecké škole v Sezimově Ústí navštěvovala více než polovina starších žáků, kteří měli chuť hrát kromě klasického repertoáru i moderní žánry hudby.
Vznikla tak myšlenka uspořádat představení, které by bylo složené pouze z moderních skladeb.
„To jsem ještě nevěděla, do čeho se pouštím. Původně měl být večírek pouze klavírní, ale proč nepřidat elektrickou kytaru, housle, bicí nebo něco nezazpívat a nezatančit,“ směje se předsedkyně občanského sdružení Music Stars a učitelka klavíru na sezimoústecké základní škole Ivana Zelenková.

Sál zaplnilo sto lidí

Do malého sálu na základní umělecké škole se nasoukalo sto lidí, tak mohl 12. května 2009 začít historicky první koncert Music Stars. Nakonec začínající skupina, i přes značnou trému a technické problémy, rozezpívala songem Hey Jude celý sál.
Ivana Zelenková přemýšlela, jak pokračovat dál. Začal se hledat prostor, kde by se mohl uspořádat první veřejný koncert.
„Vstříc nám vyšli z hotelu MAS v Sezimově Ústí. Tak mohl 18. března 2010 odstartovat další koncert, kde se tentokrát sešlo přes dvě stě lidí,“ pochvaluje si Zelenková.

Pro většinu účinkujících to byl první kontakt s hraním ve skupině a vystupováním na pódiu.
Music Stars pořádá i výchovné koncerty pro druhé stupně základních škol a pro střední školy.
I jejich vrstevníci si je rádi poslechnou a dovědí se něco o rocku a popu. Výchovné programy jsou dlouhé hodinu a půl. Koncerty trvají téměř tři hodiny. Žáci se na vystoupení připravují jednou týdně, dvě až tři hodiny.

Problémy s penězi

Music Stars působí po záštitou Základní umělecké školy Sezimovo Ústí. Ta jim poskytuje zdarma zkušebnu a polovinu hudebních nástrojů. Kvůli problémům s financováním projektů založila v prosinci Ivana Zelenková občanské Music Stars.
„Škola nemohla nic fakturovat a byly s tím problémy. Nemohli jsme ani vybírat vstupné a nebyly prostředky na projekty. Tak se založilo občanské sdružení, abychom měli alespoň vstupné z koncertů. Žádala jsem také o dotaci na kraj. Tu nám zamítli. Teď zkouším štěstí na městě, abychom měli za co koupit hudební nástroje,“ vysvětluje situaci Zelenková.

Dobrá spolupráce

S projektem pomáhá i Jiří Chlumecký, který má na starosti dechovou sekci nebo Radek Dvořák, ten se specializuje na elektrické kytary.
Music Stars mají za sebou víkendové soustředění v Bechyni, kde s organizací a zpěvem pomáhala také Petra Kratochvílová a Jaroslav Bárta ze známé skupiny Tarapaca Jazz. Ivana Zelenková si spolupráci pochvaluje: Jsem velmi vděčná za pomoc mých kolegů. Bez nich by to bylo velmi obtížné.

Když skupina v roce 2009 začínala, tak byl zpěvákem třináctiletý Matěj Zelenka a Jan Tíhal. To je zpěvák z kapely Roof. V současnosti má Music Stars šest zpěváků a vokálový sbor. Skládá se z pětadvaceti členů mezi dvanácti a třiadvaceti lety.
„Společně se sborem a různými hudebními nástroji se při některých skladbách na jevišti sejde i šestnáct interpretů najednou,“ popisuje nevšední podívanou Zelenková.

Postěžovala si ale, na zájem dětí o dechové nástroje: Dechařů je strašně málo. Děti o tyto hudební nástroje nemají tak veliký zájem. Chceme, aby lidé viděli, že dechové nástroje mají uplatnění i v moderní hudbě a nejen v dechovce.
Za jeden školní rok odehraje Music Stars zhruba osm koncertů. Nejbližší se uskuteční 8. dubna v Miléniu Tábor na Velikonocích s Jesusem. Music Stars budou hrát jako předkapela Tábor Superstar Band. Na samostatném vystoupení poté zazáří také v Miléniu 12. dubna.
Návštěvníci se mohou těšit zhruba na třicet hitů. Z toho polovinu skupina ještě nehrála.

Je mezi nimi například Klobouk ve křoví nebo Smooth od Carlose Santany. „Je velmi těžké se domluvit na nových písních. Každý rok musíme mít kvůli výchovným koncertům nový program. S dětmi se kvůli tomu hádáme. Tak jim pokaždé udělám anketu na internet a ony si vybírají písně, které chtějí hrát,“ pobaveně vypráví Zelenková.

Umí relaxovat

Členové skupiny se nevěnují pouze muzice, ale umí předvést i sportovního ducha.
Minulé léto uspořádali Music Stars Open, což je pingpongový turnaj. Uskutečnil se v Hiltonu v Sezimově Ústí a byl spojený s grilováním.
Největším problémem je podle Ivany Zelenkové umění zorganizovat samotné žáky:
Je velmi těžké k něčemu děti přimět a o to víc, když mají umělecké vlohy. Člověk jim řekne o práci a je ticho po pěšině.