Lovit další nové hlavy pro komunální volby? Tak tomu už je konec. Teď ze zaregistrovaných kandidátek mohou hlavy pouze ubývat.
Registrační úřad v Táboře překontroloval všechny podané kandidátní listiny Celkem pracovníci odboru vnitřních věcí přečetli 341 kandidátek z 54 obcí, které spadají pod Tábor. Na nich překontrolovali 1277 jmen.

„Žádné zásadní chyby jsme řišit nemuseli, vyskytovaly se pouze drobné, které zmocněnci odstranili hned na místě. Šlo například o věk kandidáta, který se nejdříve uvádí k datu podání kandidátky, ale na hlasovacím lístku už zase musí být přesný věk, který platí pro den konání voleb. V tom se občas chybovalo, ale jinak jsme nemuseli nikoho vyškrtávat a všechny strany jsme tedy mohli zaregistrovat,“ uvedl šéf odboru Vladimír Helma.

Teď se bude rozhodovat o pořadovém čísle strany, které se určuje losem.
„Pozvali jsme k němu zástupce všech stran, aby dohlíželi na regulérnost losování. Losovat budu já s kolegyní,“ upřesnil Helma. Přítomnosti u rozdělování čísel ale využívají jen někteří zástupci táborských stran. Z vesnic se ho většinou nikdo nezúčastňuje.
Jaké číslo na koho padne, bude jisté 31. srpna, kdy ve 14 hodin losování začne.
Obecně platí, že čím nižší čislo, tím lepší. Kandidující subjekt si tak totiž zajistí, že se dostane na lícovou stranu, což má vliv na oko voliče.
V Táboře ale bývá zvykem, že se na tuto čelní stranu dostanou všechny strany.

„Budeme rádi, když se nám to povede i letos, protože určitá výhoda v tom skutečně je. Snad se nám opět podaří zvolit takový formát hlasovacího lístku, aby se všichni na tu čelní stranu dostali,“ dodal Helma.

Všechny zaregistrované kandidátní listiny teď zamířily na statistický úřad do Českých Budějovic. Jeho pracovníci musí přepsat každého kandidáta do systému a vytvořit hlasovací lístky.
Ty pak zamíří opět do Tábora ke korektuře a po nich nastává proces výroby.
Vyřazení kandidáta z důvodu úmrtí nebo odstoupení na poslední chvíli, se již na lístku neprojeví. V těchto případech budou volební komise upozorňovat voliče, aby mu nedávali preferenční hlasy.
Obálky s hlasovacími lístky dostanou voliči do svých schránek tři dny před komunálními volbami.