Besedu s ním připravila nadějkovská Čajovna Na stezce. Dozvíte se, jak absolvoval osmi set kilometrovou výprava v kajaku, co se mu přihodilo a na jaké zajímavosti a lidi narazil.

SAMOTA NEVADÍ

Při svých výpravách je často sám. „Někdy je to lepší než být s někým jiným, protože se nemusím přizpůsobovat cizímu rytmu. Nesmí to však trvat příliš dlouho,“ říká.

Cestou se, ale nebrání setkání a rád pohovoří například s rybáři. S sebou nevozí velkou výbavu, stačí mu spacák, stan a několik základních věcí. „V kapse vesty mám hotovost, mobil v nepromokavém obalu, kterým fotím a kreditní kartu, víc netřeba,“ směje se.

CÍLEM JE MOŘE

Cesta mu trvala necelých 20 dní, musel překonat několik přehrad a často kajak také přenášet. „Když v létě sednu do kajaku, tak chci skončit vždy u nějakého moře,“ popisuje motivaci.

Předtím splul Dunaj, Labe, Ohři, Odru a další evropské řeky. V roce 2011 přešel se třemi Dány na lyžích Grónsko. O svých výpravách napsal několik knih. Zabývá se překladem z dánštiny a grónštiny, která je považovaná za nejtěžší jazyk na světě. S manželkou Violou má dvě děti.