U Rodvínova na Jindřichohradecku zahynul v sobotu před 17. hodinou 51letý motorkář z Vysočiny. Jen o pár desítek minut později zemřel 69letý cyklista u Jeleních vrchů na Šumavě. Tragickou bilanci uzavřela nedělní odpolední nehoda na obchvatu Tábora, která si vyžádala život 48leté řidičky Škody Octavie.

Počet mrtvých účastníků letošních nehod na jihočeských silnicích se tak vyšplhal už na 51. Policejní mluvčí Miroslav Doubek popsal, že první z víkendových obětí, muž na motocyklu Yamaha, havaroval při předjíždění doleva odbočujícího Fiatu Idea. Motorkář zemřel na místě, řidič auta (58) a jeho 14letý spolujezdec utrpěli lehká zranění a skončili v nemocnici.

„Průběh, přesná příčina a míra zavinění nehody jsou předmětem následného šetření jindřichohradeckých dopravních policistů i kriminalistů. U řidiče motocyklu byla nařízena soudní pitva," dodal policejní mluvčí.

Druhá oběť, muž na bicyklu Author, pravděpodobně doplatil na rychlou jízdu. Krátce po půl šesté odpoledne sjížděl z Jeleních vrchů na Novou Pec a v táhlém kopci ztratil zřejmě kvůli rychlosti kontrolu nad řízením. Vyjel mimo silnici na louku a skončil v bezvědomí. Po pádu na zem navíc utrpěl další těžká zranění.

Matěj Bartošík, zasahující člen horské služby, popsal, že cyklistu doprovázeli přátelé, kteří ihned volali na tísňovou linku 155. Zdravotníci si pak přizvali na pomoc horské záchranáře. „Na místě jsme zjistili, že muž spadl tak prudce, že přeletěl ze silnice až do louky. I jeho známí nám řekli, že jel velmi rychle. Měl sice přilbu, ale i tak měl zřejmě vážně poraněnou hlavu a silné odřeniny v obličeji," vysvětlil. Matěj Bartošík a dodal, že zraněný byl stále v bezvědomí a měl velké potíže s dýcháním. Záchranáři jej proto připojili k diagnostickému přístroji a následně konzultovali jeho zdravotní stav s dispečinkem zdravotnické záchranné služby. Pro muže přiletěl vrtulník, během převozu však bohužel zemřel.

Třetí z obětí, řidička stříbrné octavie, přejela z dosud neobjasněných příčin do protisměru, kde se čelně srazila s další octavií. Žena i přes rychlou lékařskou pomoc zemřela na místě, 61letého řidiče a o rok starší spolujezdkyni z druhého auta odvezli zdravotníci do nemocnice.

„Z konečného postavení vozidel, zajištěných stop a prozatím zjištěných informací, není zcela zřejmé, z jakého směru řidička stříbrné Škody Octavie k místu střetu přijela, zda po sjezdu D3 od Prahy či po sjezdu D3 od Budějovic, a zda se v okamžiku střetu nenacházelo v místě nehody ještě další vozidlo," řekl mluvčí.

Policisté přijmou informace na telefonním čísle 974 238 250, případně na lince 158.