Již modrou stuhou ozdobeným Ratajím by podle starosty Romana Šafránka slušela tentokrát stuhá zelená za péči o zeleň a životní prostředí nebo oranžová za spolupráci s místním zemědělcem. „Na tyhle dvě barvy si, dá se říct, celkem myslíme i věříme,“ řekl Deníku Šafránek poté, co ve středu odpoledne provedl obcí hodnotící komisi.

„Účastníme se soutěže už po osmé, jsme, dá se říct, veteráni, víme, jak to chodí“ dodal Šafránek s tím, že komisi ukázali viceúčelové hřiště s umělým trávníkem nebo hasičskou zbrojnici. Mezi zajímavosti obce určitě patří pořádání Ratajského kulturního léta nebo soutěž o nejlépe rozkvetlé okno.
„Na vítězství nemyslíme, ale třetí místo by nebylo špatné,“ přemýšlí starosta Ratajů. Jak by naložil s případnou odměnou, má ale jasno. „Postavili bychom bioplynovou stanici a z ní vytápěli lidem domy.“

Marie Kožíšková žije v Ratajích od narození a spokojenost z ní jen čiší. Své vesnici by úspěch přála, na vítězství však nemyslí. „Jsem tady velice spokojená, ale myslím si, že jsou i lepší vesnice a větší kandidáti,“ soudí rodačka.

Modrá stuha ovšem není jediným oceněním obce v soutěži. V roce 2004 Rataje obdržely čestné uznání za příkladnou spolupráci s místními zemědělci a za úspěchy v práci s mladými hasiči, v roce 2005 za popularizaci práce místního rodáka Jana Karla Hraše – archeologa evropského významu, v roce 2008 diplom za rozvíjení lidových tradic.

Soutěž je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Jejím cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů. Z okresu Tábor se letos kromě Ratajů přihlásil Borotín, Nadějkov, Radimovice u Želče, Řepeč, Borkovice a Smilovy Hory.