Účinnost enviromentálně šetrné technologie v našich podmínkách ukáže až roční praxe, TST jsou totiž první v republice, co jí vyzkouší za stálého provozu.
Jak sdělil jednatel TST Michal Polanecký, z důvodu rizika zákazu používání pesticidů se snaží najít vhodnou a šetrnou náhradu.„Termickému šoku za použití páry a kapek vroucí vody podléhá devadesát procent rostlin. Předpokládáme, že k trvalému zahubení bude potřebná aplikace třikrát do roka,“ odhadl četnost zásahu.
PRVNÍ V REPUBLICE
TST budou první v České republice, kteří uvedou technologii do stálého provozu. „Po mnoha západních státech i my tak máme možnost testovat aplikaci páry v různých klimatických podmínkách a lokalitách,“ přiblížil. V praxi ji používají například Belgičané, Francouzi, Němci, Holanďané či Švýcaři.
Zařízení na hubení plevele si prohlédl přímo u výrobce. „Navštívil jsem závod ve Francii a setkal se s autorem patentu. Přístroj jsem osobně vyzkoušel a viděl jeho okamžité účinky,“ naznačil, že nekupovali zajíce v pytli.
CHEMIKÁLIE SI NOSÍME DOMŮ
Používání pesticidů se dle Renaty Plackové ze sítě ekologických poraden STEP stává zásadním problémem. „Je skvělé, že města hledají alternativy. Už proto, že styk s chemikáliemi použitými na ulicích je bezprostřední. Přímo je vdechujeme a doneseme si je domů na oblečení a botách,“ upozornila.
Pracovní nástavba Oeliatec k práci využívá mikrokapky vody o teplotě 120 °C. TST s pořízením elektromobilu s touto výbavou pomohla dotace z ministerstva životního prostředí ve výši 500 tisíc korun. Celkově komunální elektromobil stál 1,45 milionu bez DPH.
ZAŘÍZENÍ VYZKOUŠÍ
Testovací provoz potrvá rok. „Zařízení vyzkoušíme na dětských hřištích, hřbitovech a parcích, kde je použití chemických postřiků nežádoucí,“ upřesnil Michal Polanecký. K práci postačí díky vestavěnému systému filtrace užitková voda například z řeky.
Nový elektromobil je navíc multifunkční, bez ohřevu lze z 500 litrové nádrže zalévat či nástavbu nahradit klecovou a využít ji k přepravě materiálu či nářadí.
ZVLÁDNE ŽVÝKAČKY I GRAFFITI
Stroj je nehlučný a jeho obsluha jednoduchá. „Při správném použití je horká voda a pára velmi spolehlivá a na rozdíl od chemikálií působí i na semena. Výborná je kombinace termické likvidace s mechanickou, tedy ručním vytrhávání nebo strojovým čištěním drátěnými kartáči a následným sběrem rostlin,“ vysvětlila Renata Placková.
Parním čističem lze podle ní odstraňovat i přilepené žvýkačky, graffiti či plakáty. Enviromentálně šetrným postupům jsou nakloněni také v Mělníku, Lounech, Jeseníku a Brně.