Jak vysvětlila náměstkyně hejtmana pro sociální oblast, národnostní menšiny, vědu, výzkum, IT a e-government Lucie Kozlová, povinnost plošného testování se prozatím týká domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, domovů pro osoby se zdravotním postižením a pobytových odlehčovacích služeb. „Jak klientů, tak zaměstnanců. U pečovatelské služby by měli být testováni pouze zaměstnanci nikoliv klienti v domácím prostředí, což postrádá smysl,“ soudí.
To hlavní schází
Povinné plošné testování platí od středy 4. listopadu. „Testovat se má nejpozději do sedmi dnů, poté pravidelně opakovat vždy za pět dnů,“ upřesnila s tím, že zatím zařízením schází to nejdůležitější, testy. „O dodávce antigenních testů na covid-19 zatím nemáme ani oficiální, ani neoficiální informaci, přestože vybrané sociální služby mají od středy povinnost testovat, ale zatím nemají čím. Těžko tak mohou splnit mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví,“ dodala Lucie Kozlová.
Dle jejích slov je zatím naplánováno, že Všeobecná zdravotní pojišťovna bude rozvážet testovací sety do jednotlivých zařízení sociálních služeb dle seznamu ministerstva práce a sociálních věcí. „Bohužel, na základě zkušeností z jara se může stát, že nakonec bude distribuci zajišťovat opět na poslední chvíli krajský úřad,“ konstatovala náměstkyně.
Vyškolili sestry
Testování se podle Kozlové dotkne asi 2 800 seniorů v Jihočeském kraji v uvedených sociálních službách. „Pro samotné odběry má už téměř každé zařízení proškolené vybrané všeobecné sestry. V pobytových sociálních službách je obecně nedostatek zdravotnického personálu a plošné testování tuto situaci ještě zhorší,“ upozornila, že například u zařízení, kde je 280 klientů a 250 zaměstnanců se bude jednou za 5 dní testovat celkem kolem 530 osob.
„Ti, co budou mít k tomu příznaky, nebo budou suspektní, půjdou na další PCR testy, které pomůže odběrovým místům odebírat stejný zdravotnický personál našich domovů. Nabízí se otázka, kdo pak bude pečovat o klienty, když zdravotnický personál bude zaneprázdněn plošným testováním?“
Za odmítnutí pokuta
Výslovné odmítnutí testu může být považováno za přestupek. Jak vysvětlila Lucie Kozlová, o této skutečnosti již informoval mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík. „Nesplnění této povinnosti může být považováno za přestupek, u kterého hrozí sankce do maximální výše 3 miliony korun dle § 92n odst. 1 písm. b) zákona 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.“
Pokud někteří klienti a zaměstnanci nebudou s testováním souhlasit, Jihočeský kraj bude požadovat od ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí konkrétní postup. „Myslím, že v jednotkách případů toto může nastat,“ uzavřela Lucie Kozlová.