Vleže, přivázaný na evakuačních transportních nosítkách, absolvoval deváťák Miroslav Pecivál cestu z okna na pevnou zem. Měl pod sebou zhruba dvanáct metrů. Jeho transport jistili dva slaňující hasiči. Během pár minut byl školák na zemi.

„Vůbec jsem se nebál. Naprosto jsem jim důvěřoval,“ ocenil zážitek Miroslav Pecivál. Jeho cestu dolů ze třetího patra sledovaly na hřišti školy více než tři stovky párů očí žáků, učitelů i některých rodičů.

Na Základní škole v Sezimově ústí se prezentovaly ukázky Integrovaného záchranného systému. „Akce začala dopoledne evakuací celé školy,“ sdělila ředitelka školy Hana Hojsáková.

Pod organizací akce je podepsaná Lenka Černá, která na škole vyučuje zdravovědu a ví, co děti zajímá.
„Přibývá nehod a celkově nebezpečných situací, do kterých se mohou dostat. Chtěla jsem, aby viděly, s čím se mohou setkat u dopravní nehody, jak se mají chovat, aby si všimly, jak složky pracují,“ vysvětlila s tím, že díky svému příteli – hasiči začala vše domlouvat.

První přípravné kroky začaly již v únoru. Učitelka oslovila složky, které do IZS patří, aby domluvila termín, který by vyhovoval všem. Posledních čtrnáct dní už se domlouvaly detaily. Na školním hřišti měli svá stanoviště dobrovolní hasiči z Bechyně a Týna nad Vltavou, dopravní policisté, sezimoústečtí strážníci i psovodi.

Hasiči v čele s táborským instruktorem lezců Radkem Kűmmelem předvedli slaňování. Dobrovolní hasiči vystříhávali „zraněné“ z havarovaného auta a následně, po zápálení auta, provedli jeho uhašení.
Stanoviště byla v obležení. Tomáše Mrázka ze šesté třídy nejvíce zajímaly vystavené zbraně. Kluci vyzvídali, kolikrát je už museli ve službě použít při zadržení pachatele. U vystavené motorky dopravních policistů se se zájmem srocovali ti starší. Nepohrdli by ukázkovou jízdou, ale nakonec se museli spokojit s informací policisty Víta Jirana, co taková motorka umí.

Jediné, co chybělo, byla původně avizovaná záchranka včetně vrtulníku. Ta se zřejmě z důvodu zaneprázdněnosti včerejší dopoledne na hřiště nedostavila.