Jsou to hroby dvou rudoarmějců, kteří podle tvrzení místních zahynuli nešťastnou náhodou krátce po konci války při lovu ryb pomocí granátů. „Je to sice tradováno, ale žádné přímé potvrzení se nám i přes nemalé úsilí nepodařilo dohledat,“ upozorňuje Jiřina Trčková z místního spolku rodáků a přátel Bechyně.

Upozorňuje také na zajímavé sousedství obou hrobů, z nichž jeden náleží Sergeji Gerasimoviči Marčenkovi, druhý pak neznámému rudoarmějci. „V těsné blízkosti byl pohřben také německý vojenský lékař. Jeho ostatky však před před několika lety převezli do Bavorska,“ popisuje Jiřina Trčková a přidává další zajímavost. Poblíž obou hrobů je totiž pohřben také český udavač gestapa.

„Během války dostal do koncentračních táborů celou řadu lidí z okolí. Během konce války se bál oprávněného trestu, proto se pokusil utéct,“ popisuje.

Daleko však před spravedlností neutekl. Ve Volarech ho jeden člověk poznal a udavač tak skončil zpátky v Bechyni, kde musel pracovat v trestních oddílech a čekal na soud. Už se ho ale nedočkal.

„Protože dobře věděl, co má na svědomí a jaký trest by ho nejspíš čekal, spáchal sebevraždu skokem z mostu,“ uzavírá Jiřina Trčková popis konce života muže, jemuž se v Bechyni přezdívalo Sumec.