Od 8. do 10. července se na letišti koná tradiční JH Sprint & Tuning a záchranáři se na podobné neštěstí, které si samozřejmě nikdo nepřeje, připravili. "Na jindřichohradeckém letišti jsme si procvičili všechny taktické postupy při dopravní nehodě s velkým počtem zraněných osob," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

A naznačila, jaké komplikace záchranáře při tomto typu zásahu například mohou potkat a s čím musí všechny zasahující složky počítat:
- rozlehlost a nepřehlednost místa zásahu,
-nedostupné prostředky pro zajištění dostatečné stabilizace,
- velký počet zraněných, obtížná komunikace s nimi (cizinci, zdravotně postižení),
- nepředvídatelné jednání zasažených osob (vlivem šoku, alkoholu a omamných látek se může projevit zvýšená agresivita, popř. snaha z místa dopravní nehody utéci apod.),
-různé typy, stáří a technický stav havarovaných vozidel (neznámé a netypické konstrukční provedení vozidel, bezpečnostní prvky),
- nedostatečné prostředky k provádění vyprošťovacích prací,
- potřeba nasazení těžké techniky a dalších speciálních prostředků,
- vysoká psychická i fyzická náročnost (větší počet postižených osob než záchranářů),
- složitost provedení průzkumu, zvláště s ohledem na vyhledávání zachraňovaných,
- zvýšený mediální zájem

Záchranné složky v Dačicích měly cvičení, jehož námětem byla nehoda autobusu a dvou osobních aut.
Z autobusu zbyl jen vrak, všude kolem zranění. Takhle nikdo nechce dopadnout

Scénář byl podle zdravotníků záchranky maximálně realistický. Jednalo se o střet dvou osobních vozidel během závodu na JH Sprint & Tuning srazu a jejich následné vymrštění do prostoru diváků. V důsledku nehody došlo ke zranění 28 osob. Na likvidaci této mimořádné události se podílelo osm posádek záchranné služby, včetně letecké, a to vše v koordinaci se Zdravotnickým operačním střediskem.

Členové výjezdových skupin a zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) podle mluvčí Petry Kafkové procvičovali především postupy řízení zdravotnického zásahu u mimořádné události (MU) s hromadným postižením osob prostřednictvím Vedoucího zdravotnické složky, Vedoucího lékaře a Vedoucího odsunu.

"Mezi plněné úkoly našich záchranářů patřilo nejen roztřídění zraněných a zajištění odborné přednemocniční neodkladné péči, ale také spolupráce se členy ostatních základních složek integrovaného záchranného systému a správná komunikace se zdravotnickým operačním střediskem. Důraz byl kladen na maximální reálnost zásahu s ohledem na rozmístění a množství dostupných sil a prostředků jednotlivých složek IZS," přiblížila.

Cvičení se zúčastnilo osm výjezdových skupin ZZS JčK včetně Letecké záchranné služby JčK a vozidla pro řešení následků MU. Dále spolupracovali příslušníci Hasičského záchranného sboru JčK a Policie ČR. Na celý průběh dohlíželi pracovníci krizového řízení ZZS JčK a vedoucí pracovníci všech zúčastněných složek IZS.

Praktické nácviky mimořádných událostí pro záchranáře znamenají cennou zkušenost a možnost připravit se na efektivní zvládnutí skutečných situací s nimiž mohou být ve své praxi konfrontováni.

Nehoda byla nahlášena krátce po 20. hodině a událost byla ukončena ve 2.40 hodin ve čtvrtek.

Role figurantů se zhostili studenti Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci. Jejich zranění vypadala opravdu děsivě. Naštěstí se jednalo o dokonalé nalíčení a všichni figuranti se vrátili domů bez újmy na zdraví.