K Mladé Vožici na hrad Šelmerk vyrazil v sobotu odpoledne Zdeněk Pištěk z Jetřichovic. Je truhlář a zajímá ho práce s kovem.

„Jsem tady proto, aby se něco přiučil," vysvětlil důvod své návštěvy.Jako divák mohl sledovat kovářské umění více než tří desítek amatérských kovářů.
Ti se na hrad sjeli z celé republiky a jeden dokonce ze sousedního Slovenska.

„Takže to máme s mezinárodní účastí," komentoval složení účastníků Aleš Nový z království Danar, které toto setkání pořádá již třetí rok za sebou.
"Hlavním iniciátorem této akce jsme nebyli my, ale Roman Král z Prahy. I když už ani nevím, kdo si koho našel, ale domluvili jsme se a tohle je výsledek,“ vysvětlil Nový.

Původně chemik

Bylo to snad na nějakých hrách, kde prohlásil, že kdyby nebyl tím čím je, byl by kovářem. Vystudoval chemii, učil a momentálně dělá ředitele nákupu. "Začal jsem asi před sedmi lety. První informace se ke mně dostaly z knížky. Myslím, že jediné, která o kovářství byla," vzpomíná na své kovářské začátky Roman Král. Jiná naučná literatura se mu sehnat nepodařila.

Základní nářadí a výheň si zajistil přes inzerát a kovárnu vybudoval na chalupě. Mezi první pokusy patřily nerezové šperky pro manželku, pak přišla na řadu užitná kovařina. Zhotovit hřebík zvládne za tři minuty. Záclonové konzole tvořil dvě soboty.

Své zkušenosti si nechtěl nechat pouze pro sebe a dal vše na internet.

"Brzy se mi začali po mailu ozývat lidé se stejným koníčkem,"upřesnil vznik amatérských setkání, které si našly své místo na Šelmberku.
Rok od roku sem přijíždí stále více zájemců z řad různých profesí. Kromě jiných sem jednou za rok přijede své umění předvést zámečník, plastický chirurg, hasič i patalog.

Rodinný víkend

Doprovod na celý víkend dělá kovářům většinou rodina. S manželem, který je profesí zámečník, přijela potřetí z Lužice u Hodonína Dagmar Lorencová. Vzala s sebou děti a kamarádku. Aby jim nebyla dlouhá chvíle, pracují s kůží. Další malují na hedvábí či vytvářejí náramky i náhrdelníky.

Sobotní dopoledne probíhal uzavřený interní seminář pro přihlášené účastníky. Odpoledne tvorba amatérů mohli obdivovat návštěvníci z řad veřejnosti. I oni se mohli poslechnout z úst Romana Krále přednášku o základních kovářských postupech a vybavení a další zajímavosti.

To samé probíhá i dnešní neděli. Pouze s tím rozdílem, že veřejnost má na setkání přístup od rána až do 15 hodin odpoledne, kdy celá akce končí.

Po nedělním závěru na hradě zůstane podle Nového i víkendové kovářské dílo. V minulém roce při setkání ukovali přítomní společně mříže do kovárny.
Ze sobotního dne společným výtvorem byly panty na dveře kovárny a v neděli ještě přidají kované sluneční hodiny.

Pavlína Macelová