Tomáš ale v kontextu českého hudebního života žádná malá houba není. Absolvoval AMU, načež skočil do řečiště české vážné hudby a stal se špičkovým orchestrálním hráčem. A jako správná houba má i bohaté hudební podhoubí, jež prorůstá mnoha žánry. Hrál například nejen s houslistkou Gabrielou Demeterovou, ale i s Plastic People a Visacím zámkem z opačného žánrového břehu.

Přezdívka Malá houba vám opravdu nevadí?
Vůbec ne. Možná je to i tím, že ji vymyslela žena. Když jsem kdysi hrál v orchestru muzikálu Evita, viděla mě tam Radka Zdvihalová, manželka houslisty Petra Zdvihala. Tehdy vlastně ještě nebyla jeho žena. Chtěla pak Petrovi říct, že jsem tam hrál, ale nemohla si vzpomenout na moje jméno. „Jak on se jmenuje?" přemýšlela a dodala: „Myslím, že tak nějak jako malá houba." Od té doby to mám. Konečně pořádná přezdívka.

V kolika letech jste začal hrát na housle?
V pěti. Na tehdejší dobu to bylo možná trochu brzy. Ale například v Asii děti začínají už ve třech letech.

Jenomže v případě pětiletého dítěte málokteří rodiče vědí, čemu se má celoživotně věnovat. To jste musel projevovat velké hudební nadání, viďte?
Omyl. Já projevoval velkou hyperaktivitu. Rodiče mě museli každou chvíli někde hledat. Provaznická ulice na Starém Městě, kde jsme bydleli, mi byla už tehdy těsná. Když jsem ji projel na tříkolce, vydal jsem se směrem na Nové Město. Mezitím zoufalí rodiče běhali po Táboře a ptali se, jestli mě někdo neviděl. Nakonec mě našli na recepci v hotelu Palcát. Povídal jsem si tam s recepčními. Jindy zase lidé rodičům řekli, že mě zahlédli v tržnici na Budějovické, jak si povídám s prodavačkami. „Musíme ho nasměrovat na něco, při čem by měl každodenní trvalý režim," rozhodli rodiče. Buď sport nebo hudba.

Proč zvítězila hudba?
Oba moji rodiče mají hudební nadání. Mamka krásně zpívá a dlouho toužila dělat hudbu profesionálně, jenomže k tomu z nejrůznějších důvodů nikdy nedošlo. Zato táta profesionálním hudebníkem byl. Hrál na bicí v táborských Flamingos. Jezdili do zahraničí a dá se říct, že se měli dobře. Proto si rodiče mysleli, že kdybych to jednou dotáhl na profesionála, vydělával bych pěkné peníze. Ano, tehdy to tak bylo. Zato dneska se uživit hudbou není žádný med.

Kdo přišel s nápadem, že budete hrát na housle?
Táta. On na ně jako malý začínal a moc se mu líbily. Jenomže jeho učitel nebyl to pravé ořechové, a tak housle odložil a přešel na bicí. Těšil se, že když se nemohl stát houslistou on, budu jím aspoň já.

Hrál jste rád?
Ze začátku ne. Radši bych dělal ten sport. Snil jsem o tom, že budu hokejovým brankářem. Dodneška to mám v hlavě, i když vím, že už se mi to nesplní.

Hlavně abyste k tomu nenutil svoje dítě…
To je dobrý nápad! Mojí dceři Aničce jsou teď  dva roky, za pár let jí koupím lapačku a třeba se z ní stane první brankářka v historii, která vychytá Motoru České Budějovice titul. Oni ho měli naposledy v roce 1951. Fandím jim, protože s nimi hrál můj strejda Miroslav Bláha. A oni pořád ne a ne mi udělat radost. Rád bych se jejich titulu dožil.

Vždyť už jste se dožil toho, že jste houslový mistr.
Ano, ale musím podotknout, že okolnosti tomu byly velmi nakloněné. Důležitý je i první učitel. V táborské hudebce se mě ujala výborná pedagožka Zdeňka Švecová. Pod jejím vedením jsem najednou hrál sólo na školním večírku, ani jsem nevěděl jak. To, co jsem tehdy předvedl, moji spolužáci nacvičili možná až po dvou letech. Všichni, co mě slyšeli, se shodli, že mám nadání. Hlavně abych vydržel.

Musel jste cvičit každý den dlouho?
Naštěstí ne. Ono mi to opravdu šlo jakoby samo. Stačila pravidelně nějaká ta půlhodinka. Škoda byla, že to vždycky vyšlo přesně na ten čas, kdy kluci hráli pod okny fotbal a já se k nim toužil přidat. Ale vyhrával jsem s houslemi soutěže a to člověka motivuje. Od nějakých dvanácti let už ani mě nenapadlo, že bych někdy dělal něco jiného. Pak už jsem se cíleně připravoval k přijímačkám na konzervatoř. Tehdy mě dokonce bavilo i cvičit.

Ono vás to pak přešlo?
Právě že jo. Na přijímačky mě připravoval profesor konzervatoře František Anděl. Na něj mě nakontaktoval můj táta. Dobře znal moji povahu a věděl, že potřebuju pevnou ruku. František Anděl byl ve výuce tvrdý, nesmlouvavý a já postupoval mílovými kroky. Jenomže když jsem nastoupil na konzervatoř, pan Anděl odtud odešel. Ujal se mě profesor Jaroslav Štětina. Výborný houslista, ale laskavý člověk. Okamžitě jsem toho zneužil a přestal cvičit. Hodně profesorů mi mluvilo do duše: „Cvičte, přece nepromarníte takový talent."

Teď se musí objevit někdo, kdo to vyřeší…
Někdo s velkým N. Jmenuje se Petr Messiereur, první houslista Talichova kvarteta. Chodil jsem k němu na lekce souběžně při studiu na konzervatoři. Opět ho sehnal táta a opět proto, že věděl, že potřebuju někoho, kdo mi nesleví. Petr Messiereur učil v té době na AMU a vedl Talichovo kvarteto takovým způsobem, že z něj udělal soubor na světové úrovni. Měl jsem k němu obrovský respekt. Myslím, že jeho cílem bylo udělat ze mě světového sólistu. Nějakou dobu to tak i vypadalo, ale moje lenost opět zvítězila. Vystudoval jsem i AMU, ale všichni pochopili, že netoužím být sólistou.

Proč? Vždyť jste mohl svými sóly tolik lidí potěšit, kdybyste –
Ani tu větu nedokončujte. Tolikrát jsem ji slyšel. Říkala mi ji i Dana Vlachová, ke které jsem na konzervatoři připadl v posledním ročníku. Jenomže jako sólista bych musel k samotnému hraní ještě dennodenně dřít a dřít. Houslových virtuosů je hodně, nebylo by jednoduché držet se pořád na špičce. Jejich život je vlastně smutný. Pořád na cestách po celém světě, pořád v napětí, že musejí odevzdat virtuosní výkon, který od nich všichni čekají. Zatímco doma na ně pořád čekají jejich partnerky a děti.

V orchestru se cítíte lépe?
Určitě. I orchestry musejí dneska hodně cestovat, ale přece jen to máme jednodušší než sólisté. Orchestrální hra mě bavila už na konzervatoři. Společně s ostatními budovat dílo, to mi vyhovuje. Hraju stabilně ve třech orchestrech. V Symfonickém orchestru Českého rozhlasu, tam už jsem dvanáct let, a taky v Talichově komorní filharmonii, což je nový název pro Talichův komorní orchestr, a v poslední době i v Baborák Ensemble, v jehož řadách se ukážu při táborském koncertu virtuosa Radka Baboráka. U Radka se cítím nejlíp. Když je čas a příležitost, hraju i v Českém národním symfonickém orchestru. Jsem s takovou kariérou spokojený. A kromě toho – na rozdíl od sólisty si hráč v kapele užije s ostatními mnohem víc legrace.

Například?
Mě třeba pobavilo, když jsme s jistým nejmenovaným orchestrem hráli v jednom španělském městě u moře. Po generální zkoušce zbývaly dvě hodiny do vystoupení, chtěli jsme si zaplavat, ale ještě nám nepřivezli kufry s osobními věcmi.

Shodili jsme tedy smokingy a vykoupali se ve slipech. Jenomže nám slipy už nestačily uschnout. A tak jsme koncert odehráli jako vždy ve smokingách, ale bez spodního prádla. Když nám pak publikum nadšeně tleskalo, měli jsme co dělat, abychom se nesmáli, že diváci netuší, že jim hrála kapela bez slipů.

Ale takováhle věc může dopadnout i katastrofálně. To mám kamaráda hudebníka, který měl hrát na jednom festivalu moderní vážné hudby. Když se doma oblékal do smokingu, zjistil, že nemá žádné čisté spodní prádlo.

A tak šel naostro, jak on říká „na cikána". V první řadě seděl jeden známý český dirigent. Kamarád těsně před vystoupením přišel na kraj pódia, aby seřídil kolegyni stojánek. Musel si k tomu dřepnout směrem k dirigentovi v publiku. V tu chvíli mu v rozkroku praskly kalhoty a všechno mu vyskočilo ven. Dirigent vyvalil oči.

Tak moderní to nečekal. A kamarád zdrhnul ze scény v záchvatu smíchu. Teď mě napadají i další příhody, ale žádná není publikovatelná.

Rychle další otázku.

Loni jste v Táboře mile překvapil tím, že jste zorganizoval letní minifestival Klasici v ulici. Jak k tomu došlo?
Nejprve musím poděkovat silničářům, kteří loni rozkopali Svatošovu ulici, takže tudy nemohla jezdit auta. Já tam s kamarády sedával za teplých jarních večerů v kavárně Aux Café a poslouchal jsem, jak se venku rozléhají hlasy chodců.

Najednou jsem si uvědomil, že v ulici je vynikající akustika. Zvlášť když jde zvuk směrem ke kostelu. Co kdybych tam zorganizoval koncert klasické hudby s přesahem do dalších stylů, než tudy zase budou jezdit auta? Hned se ke mně přidal Pepa Németh, majitel kavárny. Náš nápad se líbil, dostali jsme grant od města, a jakmile se o akci rozkřikla zvěst, začali se nám sami hlásit další sponzoři. Lidem se potom klasika v ulici hodně líbila. Musím říct, že takový zájem mě překvapil.

Dočkáme se letos repete?
Pracujeme na tom. Město na nás naštěstí zase myslelo s grantem a kamarádi hudebníci slíbili, že přijedou. Epoque Quartet zahraje společně s multiinstrumentalistou a dirigentem Janem Kučerou 29. července, pak 12. srpna vystoupí Originální pražský synkopický orchestr a 19. srpna skupina Clarinet Factory s Alanem Vitoušem. Ale klasika zazní už dneska, 30. června, v Divadle Oskara Nedbala. Sólistou bude virtuos na lesní roh Radek Baborák a já ho budu doprovázet ve smyčcové sekci. Přijďte, bude to pěkné.

Tomáš Hubka

Houslový mistr. Stabilně hraje v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu, v Talichově komorní filharmonii a v orchestru Baborák Ensemble.
Narodil se v Táboře 28. února 1978.
Jeho manželkou je herečka Jana Hubka Vanýsková.
Mají dceru Aničku.

Josef Musil