Zatímco v některé části města jsou stále anonymními postavami, jinde mají za sebou hrdinské kousky a lidé je vzali mezi sebe. Městští strážníci se už rok pohybují po svěřeném rajonu.
Deník zjišťoval, jak občané přijali roli svého strážníka, zda ho poznávají na ulici a svěřují mu svoje problémy.

Už kvůli botám

„Ráno i večer chodím se psem a ještě jsem ho tady neviděla,“ stěžuje si Lenka Svatoňová z Blanického předměstí, „ale vzhledem k tomu, že mi tento týden přímo před domem nějaký mladík málem pomočil boty, tak by se sem měl občas podívat.“ Tak černé to ale v celé této části Tábora není. Jiní vídají pochůzkáře se psem, někdo potkává rovnou dva.
Na Horkách jsou se svým strážníkem skoro jedna velká rodina. „Už na veřejné schůzi ohledně financování dětského hřiště jsme našeho pochůzkáře pozvali, představili občanům a dali lidem jeho telefonní číslo,“ říká člen horecké samosprávy Jiří Svoboda. Městského policistu Jana Šimeru lidé na Horkách pravidelně potkávají a mnoho z nich by ho poznala asi i v civilu. „V létě tu dokonce zachránil les Pintovku před požárem,“ tvrdí Svoboda.

Zachránil les

Při dopolední obchůzce upozorňoval Jan Šimera firmu provádějící úpravy v lese, že pokud chce pálit chrastí, měla by mít požární dozor. Večer se Šimera vracel do svého regionu a všiml si, že na Pintovce hoří. Okamžitě zavolal hasiče a díky jeho včasnému odhalení se požár nerozšířil.
Na sídlišti Nad Lužnicí odpovídali všichni stejně. Pochůzkáře nikdo neviděl. „Občas vídám městské policajty v dodávce, ale chodit pěšky jsem je tady nikdy neviděl,“ přemýšlí Michal Rafaj.
Obyvatelé Pražského sídliště se shodli, že pochůzky strážníků jsou ku prospěchu. Michala Pudila, který se stará o předměstí, Klokoty, Všechov a Zahrádku, někteří potkávají, jiní jen občas zahlédnou, další lidé ho nikdy v ulici neviděli. „Je to takový mladík, vídám ho a potkávám běžně na ulici. Já jsem ho nikdy nepotřebovala, ale lidé říkali, že je fajn a má dobré srdce. Je prý také moc hodný na staré lidi,“ řekla Božena Svatošová před diskontem Lidl.
Chýnov je jedním z mála měst, kteří svou městskou polici nemají. „Přímo na náměstí nám stojí služebna Policie České republiky. Ta si stačí pořádek zjednat sama,“ tvrdí chýnovský radní Josef Musil. Ani občané po strážnících netouží. Navíc by se jednalo o zbytečný luxus, který by městskou kasu stál plno peněz. Tu táborskou to vyjde na 14,7 milionu korun ročně.