Na louce za malou obcí se tradičně soutěží v ovladatelnosti při tahu klády, vozatajském parkuru a těžkém tahu. V každé z disciplín měří síly jednotlivci i dvojspřeží. Podívaná, kde hlavní roli hrají chladnokrevní koně, je vždy atraktivní pro dospělé i děti, ty si navíc mohou užít i svezení na bryčce. Během letošního ročníku se na kolbišti vystřídalo na 22 různých koní.

Ve Vescích u Soběslavi se konal 8. srpna 2020 již 17. ročník Formanské jízdy.
OBRAZEM: Novodobí formani ukazovali, jak umějí couvat

Formanská jízda ve Vescích podle pořadatele a soukromého chovatele Radka Žáka patří k nejstarším kláním v republice s přísnými pravidly. Kočí musí předvést vše, co uměli kdysi formani. „Jde především o součinnost člověka a zvířete, důležitá je kombinace poslušnosti a vytrvalosti. Disciplíny simulují tažné práce v lese, kde velkou roli hraje omezený prostor. Tedy je nutná nejen síla, ale i přesnost,“ přiblížil ředitel závodu.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Letos přijel podle jeho slov ideální počet účastníků. „Setkali se zde všichni, co to dobře umí. Letos nám vyšlo i počasí, připravili jsme také divácky zajímavou trať včetně vodního příkopu a přišlo se podívat přes tři sta návštěvníků,“ informoval s tím, že dalších stovka osob přijela ještě s koňmi.

Nejlepší kočí z celé republiky

Mezi závodníky jsou již tradičně kočí ze stájí z Branné na Jindřichohradecku, Nihošovic na Strakonicku, domácí Vesce, Planá nad Lužnicí i Nedvědice na Táborsku či chovatelé z Horního Bukovska na Českobudějovicku, nechybí ani zástupci hřebčince v Písku. Mimo „domácí esa“ sem přijíždí nejlepší závodníci z celé republiky například z Klokočova na Opavsku, Tlumačova na Zlínsku či Štichova na Domažlicku.

Ovladatelnost v kládě prověřila dovednosti koní jako při práci v lese.
Formanskou jízdu navštívilo 450 lidí

Přehlídka ušlechtilých zvířat na kolbiště ve Vescích, zejména plemen jako Českomoravský belgik, Polský chladnokrevník a Norický kůň, láká nejen profesionály, ale i širokou veřejnost, která obdivuje precizní spolupráci koní a jejich majitelů. Řada z nich reprezentuje v těchto disciplínách i v zahraničí.

Celkové výsledky
Jednospřeží
1. Jan Blizňák a Argon (Klokočov na Moravě)
2. Karel Školka a Brit (Branná u Třeboně)
3. Jiří Foist a Nacho (Štichov u Domažlic)
4. Michal Pavelka a Orkán (Planá nad Lužnicí)
5. Miroslav Ježek a Max (Zemský hřebčinec Písek)
Na těžkém tahu utáhl v jednotlivcích nejvíce 1 700 kilogramů Michal Pavelka s koněm Orkánem z Plané nad Lužnicí.
Dvojspřeží
1. Jiří Foist a Nacho a Naren (Štichov u Domažlic)
2. Karel Školka a Brit a Bořek (Branná u Třeboně)
3. Miroslav Ježek a Cita a Bára (Tábor)
4. Jan Blizňák a Astra a Argon (Klokočov na Moravě)
5. František Frajt a Dragon a Nestor (Nedvědice u Soběslavi)
Na těžkém tahu utáhli v páru nejvíce 2 600 kilogramů František Frajt s koni Dragonem a Nestorem z Nedvědic u Soběslavi.