Na Farmě Cunkov /Y se zabývají převážně chovem huculských koní, ale mají i české teplokrevníky. Chov byl podle manželky majitele Yvony Vopravilové Dvořákové založen v roce 1993 a příští rok oslaví 30. výročí. „V současné době máme 49 huculů, ten počet se pohybuje stále kolem padesáti koní. Provádíme i výcvik pro jiné farmy, či chovatele huculů. Každoročně připravujeme slavnost, kde na závěr pokřtíme nové přírůstky,“ vysvětlila s tím, že letos nepůjde jen o koně.

Nedotčená krajina příhraničí i louky plné krav, koní a ovcí, to je Šumava.
Šumava je balzám pro duši. Podívejte se na tu nádheru

Letos Cunkovští přivedli na svět čtyři hříbata. „Jsou to dvě klisny a dva hřebci, je to takové běžné množství. Ale stalo, že jsme jeden rok měli i dvanáct přírůstků od jedenácti kobyl. Jedna měla totiž dokonce dvojčata. Tehdy se vybírala jména začínající na O. Jmenují se Otázka a Odpověď a máme je dosud,“ prozradila Vopravilová Dvořáková.

Velká rodina

Celou akci moderoval společně s ní majitel farmy Vladimír Vopravil, kterému v okolí nikdo neřekne jinak než Zub. Obecenstvu přiblížil historii plemen huculů i některé informace z farmy. „Hucul je malý horský kůň, který pochází z Karpat a své jméno získal od etnika horalů Huculů. Patří mezi potomky vyhynulého tarpana,“ shrnul pro neznalé.

Farma je podle něj velká rodina. „Všichni si pomáháme, dvouhodinový program křtin zajišťují dobrovolníci bez nároku na odměnu. Letos se na přípravě podílelo kolem čtyřiceti lidí,“ popsal.

První roční vytrvalostního závodu koní Endurance v Dolním Dvořišti.
Premiéra: Endurance do Dolního Dvořiště přilákala padesátku jezdců a koní

Pořádají také další akce, jako jsou letní a podzimní parkurové závody, zkoušky huculských koní, či Hubertovu jízdu. „Pro veřejnost nabízíme vyjížďky, výuku jízdy na koních, vodění dětí na koních, projížďky kočárem a sportovním vozíkem i možnost ubytování, či letní tábory,“ doplnil výčet.

Samotnému křtu předcházela různorodá show. Za zmínku stojí například dvacet jezdců vystupujících najednou, parkurová čtverylka, jízda s prapory nebo exhibice v huculských krojí. Během křtu se na světě vítalo i jedno miminko a pejsek. I to prý k životu na farmě patří. Každý přírůstek musel mít samozřejmě svého kmotra. Všechna hříbata mají společného otce Pietrosu Nelsona a dostala jména od písmene C.

Jména i přání do života

Kmotra první klisny Iva Husáková ji pojmenovala Cesmína a popřála jí, aby z ní vyrostla krásná, hodná a zdravá kobylka. „Přeji jí také, aby se jí na farmě líbilo a potkávala samé dobré dvojnohé a čtyřnohé parťáky, kteří ji budou mít rádi,“ řekla.

I Jakub Husák své koňské svěřenkyni popřál spoustu prima kamarádů. „Dávám ti jméno Cola,“ uvedl s tím, že to má jistou souvislost. „Matka se jmenuje Lola a její sestra Zola,“ vysvětlil.

Kamila Petrová pojmenovala prvního hřebce. „Tenhle prcek dostane jméno slavného zpěváka, Cohen. Přeji mu krásný a dlouhý život,“ podotkla.

Zahájení výroční dvacáté Hubertovy jízdy v Bělči na Táborsku, při které zároveň Jezdecký klub Mladá Vožice oslavil 20 let od svého vzniku.
Jezdecký klub Mladá Vožice slavil výročí stylově. Uspořádal hon na lišku

Druhého kluka pokřtila Radka Blažejová. „Je to hřebeček a jmenuješ se Čardáš, přeji mu, aby se protančil celým svým životem,“ zněla její slova.

Jakub Dvořák dostal za úkol pokřtít miminko. „Jde samozřejmě o jméno, které vybrali rodiče. Holčička se jmenuje Dorotka, přeji jí spokojenost a hlavně zdraví. Také aby dělala radost rodičům a nezlobila bráchu,“ sdělil.

Petr Mikeš přivítal novou čtyřnohou kamarádku. „Cilka dostala jméno po vzájemné domluvě, je velký švýcarský salašnický pes a je moc šikovná, už teď ji miluju. A zatleskejte jí, ona to má ráda,“ vybízel publikum před závěrečným průvodem.