Chuť žasnout a objevovat nové věci, všechny smysly v pohotovosti a dávku důvtipu budou potřebovat malí i velcí návštěvníci výstavy Hry a klamy, která se již zanedlouho nastěhuje do českobudějovického Domu kultury Metropol.

Na více než šest týdnů zapůjčí svých šedesát unikátních exponátů na jih Čech liberecký iQpark. Úspěch u pětadvaceti tisíc pražských návštěvníků dává tušit, že se děti, školní třídy ani rodinné výpravy nebudou nad hlavolamy a neotřelými hrami nudit ani v Českých Budějovicích.


Na vlastní ruce

Zábavná a vzdělávací výstava s výmluvným názvem Hry a klamy bude k vidění od 1. května do 14. června. Na ploše více než 350 m² nabízí šest desítek hlavolamů a interaktivních her pro děti od šesti let i pro dospělé. “Hry a klamy je hraní a učení se naráz, kombinované novým, zábavným a vzrušujícím způsobem,” říká Karey Rawitscher, ředitelka projektu a zakladatelka Hrát a Objevovat, obecně prospěšné společnosti prezentující tuto atrakci v Českých Budějovicích.

“Namísto prezentování suchých, často nudných vědeckých faktů nechává tato nadmíru kreativní výstava záměrně mladé návštěvníky si hrát s množstvím exponátů, vyzkoušet si různé fyzikální jevy a procvičovat logické uvažování či koordinaci pomocí různých skládaček,” říká dále autorka a dodává: “Všichni rodinní příslušníci, od dětí až po prarodiče, zde najdou něco, co je bude fascinovat.”


Hravé exponáty

“Slovo výstava nevystihuje přesně podstatu našeho projektu,” prohlašuje Věra Železná, ředitelka Mateřské školy Papírenská a členka rady Hrát2Objevovat, “protože dotýkání se a interakce je u většiny exponátů přímo vyžadována.”

Některé exponáty jsou skládačky, některé představují hádanku v podobě optického klamu, jiné zase otestují dovednost a zručnost.

Příkladem může být jednoduchá kulička v labyrintu, jejíž pohyb je ovládán jen náklonem nohou návštěvníka. Další experiment otestuje schopnost identifikovat různé druhy koření. K vyzkoušení je také obrovská parabola, která záhadně přenese potichu vyslovené slovo k partnerovi stojícímu u druhé paraboly na opačné straně místnosti. Jeden z nejpopulárnějších exponátů vítá návštěvníky otiskem jejich rukou, obličeje či těla na veliké obrazovce složené z pohybujících se plastových tyčinek.

Pedagogové, kteří jsou proškoleni personálem iQparku a sdružení Hrát2Objevovat, budou v případě potřeby ochotně k dispozici rodinám i školním skupinám.


Středeční Ateliéry

Každou středu odpoledne bude návštěva výstavy dvojnásob zajímavá. Vždy od 14.30 do 16.30 hodin se tu bude konat takzvaný Ateliér. Jde o unikátní kreativní workshop, speciální atrakci v ceně vstupného. Nabídne bohatý program aktivit pro děti, jako například stavbu jednoduchých struktur nebo vytváření optických klamů.

Bez povšimnutí jistě nezůstanou ani další doprovodné akce, jako je nepříklad festival bublin naplánovaný na 8 května či víkendova akce geomag, která dostane prostor 16. a 17. května přímo na výstavě.


Namísto výuky

Své pevné místo a speciální ceny mají v programu také návštěvy školních tříd. Neprohloupí ani základní školy, ani výpravy středoškoláků. Každý týden od pondělí do pátku bude možno uspořádat 1,5hodinové školní prohlídky. K tomu je ale nutná rezervace volného termínu na www.hrat2objevovat.cz.

“Jelikož rezervace pro školní skupiny jsou již v plném proudu, doporučujeme zájemcům z řad škol a učitelů zaregistrovat se co nejdříve, dokud jsou ještě volná místa,“ říká Věra Šavlová, koordinátorka pro školy.


Věda boduje

Výstava Hry a klamy, zapůjčená libereckým iQparkem při centru Babylon, vyvolala vlnu zájmu o vědu a techniku ve všech městech, kde se objevila, včetně Prahy, Plzně a Ostravy.

Využívá hry a zábavnou interaktivní výstavu jako prostředek ke vzdělávání a učení se. Branami libereckého iQparku, kde výstava Hry a klamy vznikla, projde každoročně více než 100 000 návštěvníků.


Velké plány

Výstava Hry a klamy je sice prvním velkým, zdaleka ale ne posledním počinem ambiciozní budějovické neziskové organizace Hrát2Objevovat (H2O). Angažují se v ní rodiče a dobrovolníci s pozoruhodným záměrem zřídit ve městě stálé dětské muzeum na bázi learning centra.

“Nemáme žádný placený personál,” říká Monika Hamerníková, předsedkyně správní rady. “Každý zainteresovaný člen je dobrovolník – jsou to jednoduše rodiče, učitelé, ale i podnikatelé, sponzoři a partneři, kteří spojili své síly, aby Hry a klamy přivezli i dětem do Českých Budějovic.”

A paní Rawitscher uznale doplňuje: “Toto je nejlepší a nejzapálenější skupina dobrovolníků, se kterou jsem kdy spolupracovala.”

“Dětské muzeum by mělo nabízet interaktivní výstavy a kreativní aktivity ze široké palety možností, které skýtá věda, umění a humanitní vědy. Sloužit dětem a mládeži, od batolat po adolescenty, jejich rodinám a školám. Naším záměrem je zřídit instituci poněkud odlišnou od libereckého “science center” iQpark, jež je primárně zaměřené na vědu a technologie,” vysvětluje ideu neziskovky Karey Rawitscher.

Společným rysem obou center by mělo být názorné a praktické učení se prostřednictvím pokusů a zkoušení, které zabaví celé rodiny. V současnosti je v celé Evropě celkem 75 podobných dětských muzeí.

Ředitelka projektu dobře ví, do čeho se pouští. Jako vystudovaná umělkyně a učitelka působila na základní škole, má zkušenosti se vzděláváním dětí předškolního věku a z pozice “senior executive” vedla dvě dětská muzea, celosvětově známé Children’s Museum of Manhattan v New York City nevyjímaje. Nyní Američanka Rawitscher coby matka dvou dětí provdaná za českého vědce startuje obdobný projekt v Českých Budějovicích, kde žije od roku 2007.