Přijdu včas. O toto utvrzení od svého dítěte stojí každý rodič. Jenže někdy se čas na hřišti vymkne kontrole. Existuje nové řešení, které myslí za děti.

S projektem Přijdu včas se na hřištích mohou objevit obří hodiny, z nichž se dítě dozví aktuální čas, aniž by na hřiště muselo se svým mobilem nebo vlastními hodinkami. Hodiny na hřišti zároveň pomohou v krizových situacích.

„Tento projekt vznikl díky mojí malé dcerce Zoe a jejím pozdním příchodům domů. Položila jsem si otázku, co chybí na dětských hřištích. Jsou to hodiny," říká Jana Kostelníková, autorka projektu, který už funguje v několika městech republiky.

Hlavní myšlenkou je umisťování hodin spolu s krizovými tlačítky pro rychlé zavolání policie nebo záchranné služby přímo na dětská hřiště. Děti by podle Jany Kostelníkové měly už od malička pochopit, že musí mít za své jednání určitou zodpovědnost.

Možná i v Bechyni

„Spousta rodičů mi potvrzuje, že nedávají dětem na hřiště mobilní telefony, protože je mohou rozbít nebo ztratit. V horším případě je může i někdo napadnout a okrást," upřesnila Jana Kostelníková hlavní důvody, které ji vedly k založení občanského sdružení Přijdu včas. To funguje už od roku 2009.

Hodiny s příslušenstvím prosadili v Olomouci, Prostějově, Pardubicích nebo v Havlíčkově Brodě.

„Naše hodiny jsou kromě ciferníku vybaveny i tlačítky pro případ nouze, úrazu nebo jiného nebezpečí. Zjednoduší se tak především složité vysvětlování lokace dítěte a tolik důležitá pomoc může přijet dříve," popisuje Jana Kostelníková přednosti hodin na dětských hřištích.

K projektu by se časem mohla jako první v jižních Čechách připojit Bechyně. Starosta Pavel Houdek minulý týden s projektem seznámil radní a dočkal se od nich pozitivních ohlasů. Kromě Jany Kostelníkové jim nápad představil i jeho patron, generálmajor Hynek Blaško.

„Šlo především o přiblížení obsahu projektu všem, kteří by mohli později rozhodovat o tom, zda dát návrhu zelenou," vyjádřil se Pavel Houdek k návštěvě, která přijela z Prostějova, kde je umístěný první stojan s hodinami a tlačítky. „Do budoucna je samozřejmě důležité, zda se sežene dostatek peněz k realizaci. Mně osobně se nápad umisťování hodin na hřiště a veřejná prostranství pro větší bezpečí dětí velmi líbí," dodal bechyňský starosta.

V souvislosti s instalací stojanů padla i otázka na záměrné ničení vybavení. Jana Kostelníková všechny radní ujišťovala, že s vandalismem se zatím nepotýkají. „Je to zvláštní, ale nám se nestalo, že by někdo zařízení úmyslně zničil nebo zneužil."

Hlásič pro případ nouze.

Jak projekt funguje, dokládají zkušenosti z Olomouce a Poříčí. V Olomouci použily děti tlačítko pro záchranku ve chvíli, kdy se jedno z nich vážně zranilo a nikdo z dospělých nebyl k dispozici. V Poříčí na hřišti potom obtěžoval skupinku dětí opilý muž. Díky tlačítku mohla na místo bleskurychle dorazit policie.

Výrobní proces jednoho stojanu se nedá časově vymezit, protože Jana Kostelníková se v rámci projektu snaží pomoci i středním školám a učilištím se zaměřením na práci s kovy. Výrobu stojanů totiž zadává většinou jejich studentům a ti si musejí práci rozložit především podle učebních plánů a svých dovedností v oboru.

Postupem času by takto mohl program pomoci spojit studenty středních škol s menšími dětmi a u některých škol nebo měst zaručit i jejich trvalou spolupráci na dalších projektech.

Autor: Veronika Gigalová