Miluše Hálová z Lhoty Samoty u Plané nL., Jiří Matoušek z Hlavňova a M. Smažíková z Radimovic u Želče. To jsou vítězové soutěže, kterou pro milovníky dechovek a Kubešovy Soběslavi připravily redakce Táborského deníku a Českého rozhlasu České Budějovice. „Soutěžím každý rok, ale zatím jsem nikdy nevyhrála. Letos poprvé a hned hlavní cenu, to je nádhera, moc děkuju," radovala se z úspěchu ve hře Miluše Hálová.

V neděli se soběslavské náměstí Republiky opět odělo do svátečního a kolem poledne přivítalo již 1881. diváka. Ti všichni se těšili na závěrečný program 20. jubilejního ročníku mezinárodního festivalu, za nímž stojí kapelník Veselky Ladislav Kubeš a tým lidí z kulturního domu.

Zakladatel soběslavské tradice pro letošní ročník avizoval malé překvapení. Teprve v neděli v poledne nám prozradil, co připravil. „Můj otec měl od 60. let velké přátele muzikanty v malé vesnici kousek od rakouského Gmündu. Navázal s kapelou družbu a my ji dodnes dodržujeme. Jsou tady a celá kapela, což asi pětatřicet lidí, napochoduje k závěrečnému programu," objasnil překvapení Ladislav Kubeš.

Ani polední žár lidi neudržel na lavicích a začali tančit. Nejlépe však bylo pod korunami stromů. „Pod nimi takové horko není, tady je nám dobře. A moc hezky nám hrajou," potvrdil Jan Matoušek z Mladé Vožice, který na festival zavítal již popáté.

Ředitel festivalu Petr Valeš z kulturního domu pak ocenil trpělivost lidí z okolí. „Nejde jen o hluk, ale i o dopravní komplikace, protože celé náměstí je uzavřené. Já doufám, že nám vyjdou vstříc i za rok."